Nawigacja

Aktualności

39 lat temu, 23 lipca 1982 r., funkcjonariusze Służby Więziennej spacyfikowali protest głodowy osób osadzonych z dekretu o stanie wojennym w Areszcie Śledczym w Gdańsku

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi pacyfikacji protestu, które znajdują się w Archiwum IPN Gdańsk.

O wydarzeniu poinformował episkopat adwokat Jacek Taylor. 22 lipca więzieni z dekretu o stanie wojennym rozpoczęli głodówkę, żądając przyznania im statusu więźnia politycznego. Rano 23 lipca oddział specjalny funkcjonariuszy uzbrojony w tarcze i pałki, z psami, wkroczył do cel. Osadzonym kazano rozebrać się do naga, bito ich i szczuto psami. Podczas obiadu więźniowe byli obserwowani; ci, którzy odmawiali jedzenia byli dalej bici. Pobitych zostało około 50 osób, niektórzy odnieśli ciężkie obrażenia w postaci złamanych kończyn. Wśród nich był Antoni Grabarczyk, skazany za kierowanie strajkiem w porcie gdańskim.

W zasobie archiwalnym znajdują się szczątkowe informacje o tym wydarzeniu. W sporządzonym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznym zestawieniu „Negatywne wystąpienia polityczne ujawnione przez jednostki resortu spraw wewnętrznych w okresie obowiązywania stanu wojennego” znajduje się jedynie krótka notatka: „23 lipca w Areszcie Śledczym w Gdańsku grupa aresztowanych podjęła próbę zorganizowania buntu”.

Wzmianki o pacyfikacji znajdują się także w teczkach osobowych osadzonych w areszcie, m.in. Antoniego Grabarczyka. Szerszych informacji dostarczają dary prywatne: Informacyjny Magazyn Dźwiękowy „Solidarność” z września 1982 r., podarowany przez Wiktora Toczyskiego, oraz nr 9 Pisma informacyjnego NSZZ „Solidarność” Gdańsk z dnia 10 sierpnia 1982 r., będący darem Jerzego Marcinka.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi pacyfikacji protestu w Areszcie Śledczym w Gdańsku w lipcu 1982 r., oraz apelujemy o przekazanie do zasobu archiwalnego IPN materiałów dotyczących tego wydarzenia.

Opracował: Robert Chrzanowski

do góry