Nawigacja

Aktualności

Pomorscy bohaterowie opozycji na nowym portalu opowiedziane.ipn.gov.pl

Na portalu opublikowane zostały relacje i wspomnienia świadków historii związanych z Pomorzem Gdańskim .

  • Inauguracja portalu IPN opowiedziane.ipn.gov.pl – 8 czerwca 2021. Fot. Sławomir Kasper (IPN)
    Inauguracja portalu IPN opowiedziane.ipn.gov.pl – 8 czerwca 2021. Fot. Sławomir Kasper (IPN)

8 czerwca 2021 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano główne założenia strony internetowej z notacjami świadków historii. O portalu opowiedziane.ipn.gov.pl opowiadali: Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN oraz Konrad Starczewski, naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN. Retransmisja na kanale IPNtv.

Na portalu opublikowane zostały relacje i wspomnienia świadków historii – bohaterów opozycji, związanych z Pomorzem Gdańskim m.in. Andrzeja Gwiazdy, Joanny Dudy-Gwiazdy, Czesława Nowaka, Andrzeja Kołodzieja, Stanisława Fudakowskiego, Andrzeja Osipowa i wielu innych.

Transmisja konferencji odbyła się 8 czerwca 2021 o godz. 11.00  na kanale IPNtv

Spot promujący portal

O projekcie

Historię mówioną nauka definiuje jako metodę badawczą, w ramach której dokonuje się nagrań relacji świadków historii, a następnie je archiwizuje, analizuje merytorycznie i interpretuje. Metoda ta, przez unikatowe poznawanie życia jednostki, pozwala dużo lepiej rozumieć historyczne i społeczne losy narodu. Dzięki niej można dostrzec wpływ wielkich wydarzeń na pojedynczego człowieka. Uzyskujemy przez to szczególne spojrzenie w przeszłość, takie jakiego nie dadzą encyklopedie i podręczniki. W relacjach świadków uchwycony jest bowiem  autentyzm i emocje, których nigdy nie odda tekst pisany.

Historia mówiona od wielu lat jest obecna w Instytucie Pamięci Narodowej. W 2006 r. – dzięki inicjatywie ówczesnego prezesa IPN Janusza Kurtyki – został powołany specjalny zespół zajmujący się nagrywaniem relacji świadków historii. W projekt ten zaangażowano również niemal wszystkie oddziały IPN w całej Polsce. Dzięki temu dysponujemy dzisiaj relacjami kilku tysięcy świadków. Nagrania te były tworzone na przestrzeni kilkunastu lat i mimo różnej jakości technicznej stanowią niezwykle cenny zbiór, którego zasoby będą sukcesywnie udostępniane.

Portal opowiedziane.ipn.gov.pl jest narzędziem, które pozwala na zapoznanie się z archiwalnym zasobem IPN w zakresie historii mówionej. Dzięki naszemu serwisowi można spojrzeć w przeszłość oczami bardzo wielu osób. Wspomnienia, które przekazali nam świadkowie, dotykają najważniejszych zagadnień polskiej historii jak II wojna światowa, wywózki Polaków na wschód ZSRS, Zbrodnia Katyńska, ratowanie Żydów przez Polaków w czasie Holokaustu, rzeź wołyńska, Powstanie Warszawskie czy opozycja w PRL oraz wielu innych wydarzeń.

Dla wielu badaczy z różnych dziedzin historia mówiona jest ważnym materiałem poznawczym i narzędziem w codziennej pracy naukowej. Mogą do niej sięgać również nauczyciele, uczniowie, pasjonaci historii, a nawet filmowcy. Notacje nagrane przez IPN były fundamentem powstania filmów dokumentalnych w IPN, takich jak „Zapora” czy „Fort”.

Nasze wspomnienia, jeśli tylko są właściwie utrwalone, pozwalają budować obraz przeszłości i stają się niezwykle cennym nośnikiem wiedzy o tym co minęło. Są wehikułem czasu, który może nas przenieść w dowolny etap dziejów i miejsce. Zapraszamy Państwa do odbycia tej fascynującej podróży.

do góry