Nawigacja

Aktualności

Nowe, bardzo ważne wzbogacenie Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Toruniu

Staraniem władz marszałkowskich województwa kujawsko-pomorskiego w położonym w samym środku Torunia miejscu pamięci narodowej oddano hołd kolejnej grupie ofiar niemieckich zbrodni: duchowieństwu.

Księża, zakonnicy i zakonnice to kilkusetosobowa grupa ofiar niemieckiego ludobójstwa z jesieni 1939 roku. Od brzegów Bałtyku i Lasów Piaśnickich na północy, po Rypin i Skrwilno na południu ówczesnego województwa pomorskiego, duchowieństwo było masowo mordowane przez Niemców służących obłąkanej, antypolskiej hitlerowskiej ideologii.

W tej straszliwej zbrodni śmierć ponieśli Kapłani i Zakonnice znane z zaangażowania, z umiłowania Boga i Ojczyzny.  Pamięć o nich jest naszym wielkim obowiązkiem i z wielkim uznaniem należy podziękować władzom Torunia, województwa kujawsko-pomorskiego i wszystkim organizacjom i instytucjom wspierającym tak ważną ideę. Męczeństwo błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej z Wejherowa, księdza Józefa Szydzika z Fordonu, czy księdza Antoniego Januszewskiego z toruńskiego Podgórza oraz setek innych wspaniałych duchownych nigdy nie powinno zostać zapomniane. To właśnie oni wnieśli ogromny wkład w odrodzenie Polski po zaborach, a także w ukształtowanie w narodzie polskim najwyższych i najlepszych wartości. Ofiarą życia zapłacili za Wiarę i Patriotyzm, ale zostawili nam wspaniały testament pięknych cnót.

Pomnik sfinansował samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Jego autorem jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz, który wykonał stojący nieopodal pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 (odsłonięty w 2018 r.). Uroczyste otwarcie nowego upamiętnienia odbyło się 17 maja 2021 r. z osobistym udziałem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Kwiaty pod nowym upamiętnieniem złożył w imieniu IPN dyrektor Oddziału w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

 

W pobliżu Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 od 13 maja prezentujemy wystawę biograficzną „Rotmistrz Witold Pilecki”. Opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku.  Wystawę można także obejrzeć online na stronie IPN.

do góry