Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie ławeczki generała Józefa Hallera na skwerze Hallerczyków – Szczecin, 14 maja 2021

Z okazji 25-lecia powstania 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie została odsłonięta rzeźba – „Ławeczka generała Józefa Hallera”.

Józef Haller to nie tylko legendarna Błękitna Armia, powrót Kresów, historyczne zaślubiny z Bałtykiem czy Armia Ochotnicza w 1920 r., ale całe życie poświęcone Polsce. To także służba parlamentarna w II Rzeczypospolitej, wspieranie jej odbudowy oraz działalność na emigracji po 1939 r. i chrześcijański wymiar świadectwa Hallera. Dlatego 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie obrała sobie Generała na swojego patrona. Dziś, w 25 rocznicę utworzenia Brygady, nastąpiło uroczyste odsłonięcie rzeźby – ławeczki generała broni Józefa Hallera na skwerze Hallerczyków przed bramą wjazdową do koszar. Ławeczka powstała dzięki współpracy Brygady i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Ławeczka Hallera została odsłonięta przez prezesa IPN dr. Jarosława Szarka,  dowódcę 12 Brygady Zmechanizowanej płk. Romana Łytkowskiego, prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, oraz prawnuka Józefa Hallera – Michała Hallera de Hallenburga.

W uroczystości wzięli udział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki i dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dywizji dr Dariusz Parylak.

 


Rzeźba – ławeczka z postacią generała broni Józefa Hallera powstała z inicjatywy Sekcji Wychowawczej 12 Brygady Zmechanizowanej, dzięki współpracy „Błękitnej” Brygady i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Intencją pomysłodawców było, aby postać tego wielkiego patrioty przybliżyć mieszkańcom Szczecina.
Z tego względu ławeczka została umieszczona przed ogrodzeniem koszar 12 Brygady na terenie skweru Hallerczyków, w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do rekreacyjnych terenów miasta. Jako wzór do koncepcji plastycznej posłużyła fotografia generała wykonana prawdopodobnie w 1920 roku w Zakopanem. Rzeźba przedstawia generała w mundurze „Błękitnej” Armii, siedzącego na stylowej ławce i trzymającego laseczkę w lewej dłoni. Na mundurze widoczne są dystynkcje generała broni, na piersi Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Autorką rzeźby jest Dorota Dziekiewicz-Pilich absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 1996 r. wygrała konkurs na projekt statuetki „Fryderyka” – nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej.

*** 

Polecamy album autorstwa Krzysztofa Kaczmarskiego, Wojciecha J. Muszyńskiego i Rafała Sierchuły Generał Józef Haller 1873–1960wydany przez Instytut Pamięci Narodowej i Wojskowe Biuro Historyczne w 2017 roku.

Zachęcamy też do zapoznania się z broszurą poświęconą postaci Jóżefa Hallera wydaną w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej”. Link poniżej.

 
do góry