Nawigacja

Aktualności

W wieku 94 lat zmarł Wacław Butowski, jeden z ostatnich żołnierzy gen. Maczka

W drugiej połowie 1944 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i był żołnierzem 24. Pułku Ułanów 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

Wacław Butowski urodził się 10 kwietnia 1926 w Starogardzie Gdańskim. Jego ojciec z zawodu był malarzem dekoracyjnym, prowadził też zakład wulkanizacyjny.

„Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły podstawowej Wacław Butowski rozpoczął naukę w gimnazjum w Starogardzie. Od najmłodszych lat uczył się gry na skrzypcach. Po wybuchu wojny uczęszczał do szkoły zawodowej, jednocześnie pracował przymusowo w niemieckim przedsiębiorstwie budującym baraki. W 1943 roku został wywieziony do Dolnej Saksonii, gdzie przez trzy miesiące pracował przy budowie lotniska w Quakenbrück” – informuje portal relacjebiograficzne.pl.

W styczniu 1944 roku został wcielony do Wehrmachtu. Służbę odbywał na południu Francji i w Normandii. Kilka miesięcy później uciekł z niemieckiej armii i oddał się w ręce aliantów. Wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, był żołnierzem 24. Pułku Ułanów 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Jesienią 1944 roku przebywał na froncie zachodnim w Belgii i Holandii, wiosną następnego roku w północnych Niemczech. Był radiooperatorem w czołgu. W kwietniu 1945 roku został ciężko ranny. Po okresie rehabilitacji służył na stanowisku kierowcy.

Do Polski wrócił w 1947 roku. Uzyskał dyplom średniej szkoły muzycznej i otrzymał posadę skrzypka w Filharmonii Bałtyckiej, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1981 roku.

„Prowadził także chór i orkiestrę w Związku Inwalidów Wojennych w Gdańsku, pracował społecznie na rzecz Polskiego Związku Niewidomych oraz działał w środowisku kombatanckim byłych żołnierzy 1. Dywizji Pancernej” – możemy przeczytać.

Fot. Twitter.com/Jan Kasprzyk

do góry