Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Od konfrontacji do współpracy w drodze do Niepodległości” (online) – 12 listopada 2020

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna z Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Od konfrontacji do współpracy w drodze do Niepodległości”, która odbędzie się 12 listopada w godzinach 10.00-13.00. Ze względu na sytuację związaną z pandemią konferencja transmitowana będzie online przez stronę www.fundacja-pih.pl. Link do transmisji: https://youtu.be/zv7-hmWo5hE.

W dyskusji udział wezmą: profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – dr hab. Tomasz Panfil (Instytut Pamięci Narodowej), profesor Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie – dr hab. Marcin Kruszyński (IPN Oddział w Lublinie), przewodniczący Rady Oddziału Gdynia Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność – dr Aleksander Kozicki. Moderator: Krzysztof Dziadziuszko (Muzeum Piaśnickie).

  • Konferencja „Od konfrontacji do współpracy w drodze do Niepodległości”

Organizatorem konferencji jest Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna z Gdyni, która zrzesza działające od dziesięcioleci środowiska otaczające troską polskie dziedzictwo historyczne Wybrzeża, aktywnych miłośników tradycji Gdańska, Gdyni i innych miast, autorów publikacji o tematyce regionalnej, organizatorów i uczestników zabronionych wówczas przez władze obchodów rocznic tragicznego Grudnia’70.

„W największym stopniu związani jesteśmy z ideą Sierpnia i Solidarności. Stąd nasz program jest zbieżny z wyrażonymi wówczas przez polskie społeczeństwo celami. Zajmujemy się historią Pomorza ze szczególnym uwzględnieniem organizacji walczących o upodmiotowienie społeczeństwa oraz protestom z roku 1970 i 1980-1991. Fundacja nasza jest organizacją non-profit i wszyscy pracują w niej społecznie bez jakichkolwiek form wynagrodzenia” – mówią organizatorzy konferencji.

Partnerem Głównym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Więcej na temat konferencji.

Jednocześnie informujemy, że z okazji święta niepodległości w Gdyni, przy ul. Batorego przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa ustawiona została wystawa „100-lecie odzyskania niepodległości na Wybrzeżu”. Można ją oglądać do końca listopada.

  • Wystawa „100-lecie odzyskania niepodległości na Wybrzeżu”
do góry