Nawigacja

Aktualności

Gdański bohater wojny polsko-bolszewickiej – mjr Henryk Sucharski (1898–1946). Oddaliśmy mu hołd 15 sierpnia na Westerplatte

  • Mjr Henryk Sucharski (Westerplatte, po zakończeniu walk). Fot. AIPN
  • IPN reprezentował na uroczystości Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku

W najbliższą sobotę, w dniu Święta Wojska Polskiego i równo w setną rocznicę przełomowego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej, czyli w stulecie Wielkiej Warszawskiej  Victorii, z inicjatywy Stowarzyszenia Godność, przy grobie majora/pośmiertnie generała Henryka  Sucharskiego na Westerplatte odbyła się patriotyczna uroczystość z udziałem m.in. Związku Piłsudczyków. Najważniejszym jej celem było oddanie hołdu młodemu wówczas podporucznikowi Wojska Polskiego, synowi Ziemi Tarnowskiej Henrykowi Sucharskiemu, który w 1920 roku za wielkie bohaterstwo, dzielność i odwagę został odznaczony Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.  19 lat później w pierwszym tygodniu września 1939 roku, gdy został najsłynniejszym Polakiem w Gdańsku, w pełni potwierdził swoje talenty, bohatersko walcząc z niemieckim najeźdźcą.

Po uroczystości na Westerplatte, zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i prezydenta Ronalda Reagana (w parku im. Prezydenta Ronalda Reagana na gdańskiej Zaspie), a następnie pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu. O godz. 11.00 Bazylice św. Brygidy odbyła się Msza święta w intencji Ojczyzny

***

Henryk Sucharski (1898–1946) – major piechoty Wojska Polskiego, komendant Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w kampanii wrześniowej; w okresie dwudziestolecia międzywojennego żołnierz wojny polsko-bolszewickiej, a później zawodowy wojskowy (służył m. in. w garnizonach w Krakowie i Brześciu).

Warto podkreślić, że okresie rządów komunistycznych, w oficjalnych biografiach mjr. Henryka Sucharskiego, usuwano wątek jego służby wojskowej w czasie wojny polsko-bolszewickiej (pełnił wówczas stanowiska dowódcze, a za osobistę odwagę i męstwo był odznaczany). Pomijano również informację o stalinowskich represjach, których doświadczyli jego podkomendni na Westerplatte.

do góry