Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

O tej wystawie jest głośno! Uroczyste otwarcie gdyńskiej i gdańskiej edycji wystawy IPN „TU rodziła się »Solidarność«” – 14 sierpnia 2020

Ekspozycję w obu miastach otworzy prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wydarzeniu będzie towarzyszyła premiera audiobooka IPN „Gdyńscy komunardzi” ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja.

W Gdyni i Gdańsku 14 sierpnia odbędzie się otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się »Solidarność«” z udziałem prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Gdyńskiej uroczystości będzie towarzyszyła premiera audiobooka IPN „Gdyńscy komunardzi” ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja, działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w sierpniu 1980 roku organizatora strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, współzałożyciela Solidarności Walczącej.

PROGRAM – GDYNIA

9.00 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (między aleją Solidarności a ul. Janka Wiśniewskiego, węzeł Ofiar Grudnia’70), połączone z przypomnieniem idei gdyńskich postulatów

9.30 – briefing prasowy (Hotel Mercure Gdynia Centrum ul. Armii Krajowej 22) połączony z premierą audiobooka IPN „Gdyńscy komunardzi” ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja. Na konferencji zostaną zaprezentowane: teledysk do utworu „Piosenka dla córki”, według zupełnie nowej aranżacji muzycznej oraz w wykonaniu Janusza Radka. Teledysk będzie miał swoją internetową premierę 11 sierpnia; fragment audiobooka – ok. 30 sekundowy trailer; wydawnictwo w postaci płyty i książeczki – wyłącznie dla mediów

10.00 – Plac Grunwaldzki w Gdyni – uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«” połączone z premierą audiobooka IPN ze wspomnieniami Andrzeja Kołodzieja

ok. 10.50 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni (Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, nieopodal Urzędu Miasta Gdyni)

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 25 sierpnia.

Ze względów epidemicznych prosimy o zachowanie dystansu i zasad bezpieczeństwa podczas uroczystości.

PROGRAM – GDAŃSK

11.50 – Plac Solidarności – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców

12.00 – Plac Solidarności – uroczyste otwarcie wystawy „TU rodziła się »Solidarność«”

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 13 września. 

Ze względów epidemicznych prosimy o zachowanie dystansu i zasad bezpieczeństwa podczas uroczystości.

O UROCZYSTOŚCI I WYSTAWIE

1 lipca w Mielcu IPN zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Zaprezentowana tam wystawa „TU rodziła się »Solidarność«” tego dnia była pokazana równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Na terenie województwa pomorskiego pierwsza prezentacja ekspozycji odbyła się 1 lipca w Tczewie. Kolejny wernisaż miał miejsce 21 lipca w Lęborku.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. IPN otworzy ekspozycję łącznie w 53 miejscach w całej Polsce.

RYS HISTORYCZNY

Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi.

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. Aby stłumić protesty, władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.

W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w tych kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się „Solidarność”, która zmieniła bieg historii.

Więcej o strajkach lipcowo-sierpniowych ’80 na portalu przystanekhistoria.pl.

do góry