Nawigacja

Książki – Gdańsk

Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku (1946–1955)

Dariusz Burczyk, Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku (1946–1955), Gdańsk 2012, 504 s.

Wprowadzenie i funkcjonowanie władzy komunistycznej w Polsce opierało się na istnieniu szeroko rozbudowanego systemu represji, którego jednym z podstawowych elementów był aparat prokuratorsko-sądowniczy. „Władza ludowa” już od 1944 r. zaczęła tworzyć rodzaj alternatywnego wymiaru sprawiedliwości, rozbudowując m.in. sieć sądownictwa wojskowego. Od 1946 r. represyjną funkcję w sądownictwie wojskowym spełniały przede wszystkim wojskowe sądy rejonowe, przed których „obliczem” stanęło bardzo wiele osób oskarżonych o działalność polityczną przeciwko nowemu, komunistycznemu ustrojowi.

Książka autorstwa Dariusza Burczyka opisuje strukturę oraz obsadę personalną działającego w latach 1946–1955 Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku, który swoją właściwością obejmował teren województwa gdańskiego, a w pewnym okresie również koszalińskiego. W książce znalazła się także obszerna analiza orzecznictwa sądu wraz z omówieniem wpływu, jaki na politykę karną realizowaną przez jego kierownictwo miały czynniki zewnętrzne, tj. partia komunistyczna czy miejscowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Do napisania publikacji autor wykorzystał materiały pozyskane w toku szeroko zakrojonej kwerendy, m.in. w Archiwum Akt Nowych, archiwum IPN (w kilkunastu oddziałach), Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Malborku, a także kilku archiwów sądowych i innych instytucji.

Książka zawiera także kilka aneksów, m.in. noty biograficzne osób skazanych przez WSR w Gdańsku na karę śmierci, zbiór fotografii przedstawiających skazanych przez WSR Gdańsk, pracowników WSR w Gdańsku (sędziów, asesorów i aplikantów, oficerów, podoficerów, jak również pracowników cywilnych), zdjęcia dawnych siedzib WSR Gdańsk oraz zbiór kilkunastu fotokopii dokumentów.

Publikacja jest 22 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

 

Gdzie kupić publikacje:

Gdańsk

do góry