Nawigacja

Konferencje naukowe

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Międzynarodowa konferencja naukowa „Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL” – Gdańsk, 26–28 czerwca 2018

Zapraszamy do udziału w trzydniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Dąbrowszczacy w trzech odsłonach: wojna domowa, II wojna światowa, PRL”, która odbędzie się w dniach 26, 27 i 28 czerwca br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Weźmie w niej udział ponad trzydziestu pracowników naukowych, w tym z Hiszpanii i Rosji.

W organizowanej wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w toku przygotowanych prelekcji, przedstawione zostaną między innymi zbrodnie popełnione przez przedstawicieli formacji Dąbrowszczaków. Kim byli Dąbrowszczacy? Pytanie to w kontekście ustawy dekomunizacyjnej wydaje się bardzo zasadne. Zapraszamy do dyskusji nad tym zagadnieniem. Chcemy pokazać wojnę domową w Hiszpanii w szerokim kontekście, nie uciekając od tematów trudnych, skupiając się jednak przede wszystkim na udziale w niej Polaków. Chcemy porozmawiać o tym, jak przebiegało werbowanie do Brygad Międzynarodowych, jaki wpływ miała na to komunistyczna propaganda oraz o tym, skąd wywodzili się polscy ochotnicy.

Historia dąbrowszczaków to jednak nie tylko lata 1936–1939 – ich dalsze losy także są niezwykle ważne. W czasie konferencji zostaną zaprezentowane kwestie związane z internowaniem byłych ochotników we Francji, ich udziałem w II wojnie światowej, a także ich wkładem w budowę nowej, komunistycznej rzeczywistości powojennej Polski. Wokół tych i wielu innych zagadnień przez lata narosło sporo mitów, niejasności i przemilczeń. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w obradach oraz dyskusji.

 

PROGRAM

26 VI 2018

I. Wojna domowa w Hiszpanii – aspekty międzynarodowe 
II. Organizacja Brygad Międzynarodowych (cz. 1) 
III. Organizacja Brygad Międzynarodowych (cz. 2)
IV. Wojna domowa w Hiszpanii w prasie i publicystyce

 

27 VI 2018 

V. II Rzeczpospolita a wojna domowa w Hiszpanii 
VI. Polscy ochotnicy po zakończeniu wojny domowej 
VII. Dąbrowszczacy w Polsce Ludowej
VIII. Panel dyskusyjny „Miejsce dąbrowszczaków w historii Polski”

 

28 VI 2018 

IX. Dąbrowszczacy w Polsce Ludowej 
X. Dąbrowszczacy w historiografii, literaturze i muzeum


Data: 26, 27, 28 czerwca 2018
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Sala Konferencyjna / Poziom -3

Wstęp wolny.

Szczegółowy program konferencji udostępnimy wkrótce.

do góry