Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Przystanek Niepodległa”

16 października 2018 r. Komisja Konkursowa Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Przystanek Niepodległa” wyłoniła laureatów konkursu w trzech kategoriach.

Wystartowała druga edycja projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” w roku szkolnym 2018/2019 w Oddziale IPN w Gdańsku – 24 października 2018

Do projektu zgłosiło się pięć szkół z województwa pomorskiego.

Promocja książki „Paterek 1939. Zbrodnia i pamięć” – Nakło, 22 października 2018

Książka jest pierwszą publikacją opisującą zbrodnię, której dopuścili się jesienią 1939 r. w Paterku członkowie niemieckiej organizacji Selbstschutz Westpreussen.

„Wydarzenia nienazwane, nie istnieją”. Dyskusja naukowa o Zbrodni Pomorskiej 1939 – Toruń, 23 października 2018

Naukowcy dyskutowali na temat potrzeby wprowadzenia do historiografii, edukacji i pamięci narodowej terminu: Zbrodnia Pomorska 1939.

Szukają szczątków bohaterów, ofiar reżimów totalitarnych – Bydgoszcz, 15–26 października 2018

Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza komunalnego na ulicy Kcyńskiej.

O życiu i twórczości Zofii Kossak

W związku z 50. rocznicą śmierci Zofii Kossak, Biuro Edukacji Narodowej IPN Gdańsk, we współpracy ze stowarzyszeniem Civitas Christiana w Gdańsku, prowadzi cykl spotkań z młodzieżą i dorosłymi na temat twórczości i działalności Zofii Kossak.

Oferta edukacyjna Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku na rok szkolny 2018/2019

Zapraszamy szkoły i nauczycieli do zapoznania się z naszą bezpłatną ofertą edukacyjną. W tym roku także dodatek Moja Niepodległa.

Zapraszamy na pokazy wyjątkowego filmu „Karolewo 1939”

Konsultantami filmu byli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej: prok. OKŚZpNP w Gdańsku Mieczysław Góra i dr Izabela Mazanowska. IPN jest jedną z instytucji, które przyczyniły się do powstania tej produkcji.

Akcja Niepodległość – Gdańsk, Gdynia, Gniewino, Wejherowo, wrzesień – listopad 2018

Stowarzyszenie Strzebielinek ma zaszczyt zaprosić na cykl spotkań, wykładów i wystaw zorganizowanych dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wydarzenie objął patronem honorowym Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.