Nawigacja

Konkursy historyczne

II Pomorski Turniej Debat Historycznych o Puchar Dyrektora Gdańskiego Oddziału IPN – Gdańsk, marzec 2017 (finał)

Kolejna edycja Turnieju Debat Historycznych przeznaczonego dla szkół ponadgimnazjalnych z terenu Oddziału IPN Gdańsk. Debaty są prowadzone według reguł debaty oksfordzkiej.

Mianem debaty oksfordzkiej określa się sformalizowaną – na wzór brytyjskiego parlamentu – formę prowadzenia sporu i wymiany poglądów. W XVIII i XIX w. w Anglii i Szkocji organizowanie debat w elitarnych szkołach i na uniwersytetach służyło dobremu przygotowaniu młodzieży do przyszłej działalności publicznej.

Tematyka turnieju będzie dotyczyła zagadnień z najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem XX-wiecznych dziejów Pomorza Gdańskiego. 

Organizator zapewnia uczestnikom możliwość udziału w warsztatach, które będą poświęcone regułom debaty oksfordzkiej, sztuce wystąpień publicznych oraz tematom, jakie pojawią się w kolejnych częściach turnieju.

Projekt składa się z dwóch faz: grupowej oraz pucharowej. W fazie grupowej zespoły zostaną podzielone na kilka grup, by rywalizować w systemie „każdy z każdym”. Do fazy pucharowej awansują najlepsze zespoły z każdej grupy. 

Nad przebiegiem debaty będą czuwać Marszałek Debaty, Sekretarz, a także trzyosobowa Komisja ekspercko-sędziowska, która będzie oceniała debatę według odpowiedniego formularza punktowego.

Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju otrzymają nagrody oraz zaświadczenia uczestnictwa.

HARMONOGRAM

zgłoszenia – do 25 X 2016 r.
warsztaty techniczne – II połowa listopada 2016 r.
warsztaty merytoryczne – I połowa stycznia 2017 r. 
faza grupowa – II połowa lutego 2017 r. 
faza pucharowa – II połowa marca 2017 r. 

Kontakt

Koordynator turnieju
Artur Chomicz
tel. 58 668 49 05, 694 156 947
artur.chomicz@ipn.gov.pl

do góry