Nawigacja

Komunikaty

Komunikat o wykonaniu w dniach 18–20 października 2016 r. czynności procesowych przez Prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w ramach pomocy prawnej, na wniosek Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych Landu Północnej Nadrenii-Westfalii do śledztwa prowadzonego przeciwko członkowi niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Stutthof.

  • Prokuratorzy Oddziałowej Komisji w Gdańsku w towarzystwie Prokuratora Prokuratury w Dortmundzie i funkcjonariuszy niemieckiego urzędu kryminalnego

Centrala Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych Landu Północnej Nadrenii-Westfalii przy Prokuraturze w Dortmundzie zwróciła się do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku o wykonanie czynności w drodze międzynarodowej pomocy prawnej do śledztwa prowadzonego przeciwko jednemu z wartowników wchodzących w skład załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w latach 1942–1944. Prokurator Oddziałowej Komisji wykonał czynności, o które zwróciła się Prokuratura w Dortmundzie przy udziale niemieckiego prokuratora i funkcjonariuszy Krajowego Urzędu Kryminalnego Północnej Nadrenii-Westfalii na terenie Obozu w Sztutowie. Równocześnie udzielono pomocy niemieckiemu prokuratorowi w zapoznaniu się z materiałami archiwalnymi przechowywanymi w Muzeum Stutthof, oprócz tego uzgodniono, iż w przyszłości kontynuowana będzie wymiana informacji dotyczących okoliczności i typowanych sprawców zbrodni popełnionych w tym niemieckim obozie koncentracyjnym.

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku
prok. Maciej Schulz

do góry