Nawigacja

Komunikaty

Komunikat o umorzeniu śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, sygn. akt S 15/00/Zk

Gdynia, dnia 14 stycznia 2013 r. 

Sygn. akt S 15/00/Zk

KOMUNIKAT

Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku zawiadamia, że w dniu 27 grudnia 2012r. zostało wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa o sygn. S 15/00/Zk w sprawie:

zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, polegającej na bezprawnym pozbawianiu wolności i deportacji w okresie od lutego 1945 roku do grudnia 1949 roku z terenów byłego województwa gdańskiego i elbląskiego ludności cywilnej – nie mniej niż 1362 mieszkańców, stanowiącej represje wobec tej grupy ludności i poważne prześladowania z powodu jej przynależności do określonej grupy narodowościowej, polegającej na umieszczeniu w obozach przejściowych położonych na terenie Polski, a następnie wywiezieniu i osadzeniu w obozach pracy na terenie byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w celu zmuszenia do niewolniczej pracy fizycznej połączonej ze szczególnym udręczeniem, przeprowadzonej na podstawie decyzji wydanych przez Państwowy Komitet Obrony ZSRR, w skład którego wchodzili: Beria Ławrientij Pawłowicz, Bułganin Mikołaj Aleksandrowicz, Kaganowicz Łazar Moisiejewicz, Malenkow Georgij Maksymilianowicz, Mikojan Anastazy Iwanowicz, Mołotow Wiaczesław Michajłowicz, Stalin Josif Wisarionowicz, Woroszyłow Kliment Jefremowicz, Wozniesienskij Mikołaj Aleksiejewicz oraz innych działających wspólnie i w porozumieniu funkcjonariuszy państwa komunistycznego, przy czym zachowanie to stanowiło przestępstwo według ustawy karnej obowiązującej w czasie jego popełnienia opisane w art. 248 § 2 k.k. z dnia 11 lipca 1932 r. Rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – to jest o przestępstwo określone w art. 189 § 2 kk w zw. z art. 2 ust. 1 i art. 3 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ( DZ. U. z dnia 19 grudnia 1998 roku Nr 155 poz. 1016 z późn. zmianami).

Śledztwo umorzono na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 k.p.k. – wobec śmierci wykrytych sprawców oraz na podstawie art. 322 § 1 k.p.k. – wobec niewykrycia innych współsprawców przestępstwa. 

Pouczenie: odpis postanowienia o umorzeniu śledztwa wraz z uzasadnieniem dostępny jest dla stron w sekretariacie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku z siedzibą: 81-311 Gdynia, ul. Witomińska 19. Można go odebrać osobiście w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia w prasie lub złożyć na piśmie wniosek o doręczenie odpisu postanowienia (art. 131 § 3 k.p.k.). Pokrzywdzonym przysługuje prawo przejrzenia akt sprawy i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy (art. 306 § 1 k.p.k., art. 465 § 2 k.p.k.).

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie wniesione po upływie terminu jest bezskuteczne (art. 122 § 1 i 2 k.p.k., art. 460 k.p.k.).

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
w Gdańsku
Maciej Schulz
prokurator

do góry