Nawigacja

Aktualności

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Gdańsk, 1 września 2019

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem.

Przedstawiciele IPN wzięli udział w uroczystych obchodach o godz. 4.45 na Westerplatte pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Podczas uroczystości wybrzmiały syreny, został wyemitowany materiał filmowy, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała hymn państwowy. 

Tuż po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz otwarcie ekspozycji okolicznościowej. W budynku Elektrowni zostały zaprezentowane eksponaty pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w tym historycznym miejscu. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja IPN z prof. Mirosławem Golonem oraz Krzysztofem Drażbą, naczelnikiem OBEN na czele.   

Premier RP Mateusz Morawiecki podkreślał, że w ostatnich latach brakowało siły i woli, aby walczyć o prawdę i przypominać ją potomnym.

– Dlatego dzisiaj, wmurowując ten kamień węgielny pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych, będzie ważna dla Europy, dla całego świata – mówił. 

Następnie odbyły się modlitwa i złożenie kwiatów przy Victoriaschule. Budynek obecnie należy do Uniwersytetu Gdańskiego. To w tym miejscu w dniach 1-15 września 1939 r. Niemcy torturowali i zamęczyli przedstawicieli polskich elit z Wolnego Miasta Gdańska. Część aresztantów została później przetransportowana m.in. do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof.

O godzinie 12.00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji poległych Pocztowców. Po jej zakończeniu nastąpiło oddanie hołdu poległym Pocztowcom oraz złożenie wieńców.

Z kolei o godz. 14.30 przy Pomniku Poległych Gedanistów Członków Klubu Sportowego KKS Gedania odbyła się uroczystość upamiętniająca gedanistów oraz złożenie wieńców.

Delegacja IPN Gdańsk na czele z Katarzyną Lisiecką, naczelnik Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku, już o godz. 8.45 wraz z kolejarzami złożyła kwiaty m.in. pod pomnikiem pomordowanych 80 lat temu polskich kolejarzy i celników oraz pod krzyżem.

Następnie o godz. 15.00 rozpoczęły się największe uroczystości zorganizowane przez IPN Gdańsk, który od lat poświęca szczególną uwagę temu świętemu dla wszystkich gdańszczan miejscu.

Obchody odbyły się pod głównym krzyżem w centralnej części cmentarza oraz pod dwoma najważniejszymi pomnikami upamiętniającymi polskie ofiary niemieckiego ludobójstwa – pod pomnikiem kolejarzy i celników oraz pod pomnikiem obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Wśród uczestników hołdu, obok prof. Mirosława Golona, dyrektora IPN Gdańsk, znaleźli się europoseł Anna Fotyga oraz radny Kazimierz Koralewski.

  •  

 

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się także w Malborku, Tczewie i Szymankowie. W tym ostatnim miejscu bohaterscy kolejarze i celnicy zginęli w obronie naszej Ojczyzny już w pierwszych godzinach wojny.

Szczególnie piękną oprawę miały uroczystości w Szymankowie. Pamięć poległych i pomordowanych uczciliśmy uroczystą Mszą świętą, Apelem Poległych oraz złożeniem wieńców pod tablicą pamiątkową na stacji kolejowej i przy pomniku. W uroczystości uczestniczył przedstawiciel prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy Piotr Karczewski a także sekretarz stanu w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. Pięknie prezentowały się delegacje kolejarzy i Służby Celnej RP. W wydarzeniu wzięło udział w sumie kilkaset osób. Obecna była także delegacja Oddziału IPN w Gdańsku, składając kwiaty pod pomnikami.

do góry