Nawigacja

Aktualności

W Warszawie o zbrodniczym pakcie Ribbentrop-Mołotow w 80. rocznicę jego podpisania

W wydarzeniach uczestniczył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Pamięć o ofiarach paktu Ribbentro-Mołotow uczczono w Warszawie dwiema ważnymi konferencjami. W Centrum Konferencyjnym IPN na ul. Marszałkowskiej z udziałem wiceprezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy zorganizowano naukową debatę znakomitych historyków z Polski, Rosji i Niemiec.

– Niepokojące jest to, że dzisiaj w państwach sąsiadujących z nami podejmowane są próby usprawiedliwienia tego paktu – powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN otwierając debatę.

Prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska podkreśliła, iż w okresie komunistycznym Pakt Ribbentrop-Mołotow był przedstawiany jako pakt, który Polsce zaszkodził, ale który był w dużym stopniu spowodowany działaniami polskiej dyplomacji.

– Powody podpisania Paktu Hitler-Stalin, a także to co chciano dzięki niemu osiągnąć, były różne. Pobudki kierujące Stalinem były bardziej defensywne, ukierunkowane w stronę polityki bezpieczeństwa. Zaś tym, który zamierzał działać w sposób agresywny był Hitler – mówił prof. Michael Jonas.

Nieco innych charakter miała konferencja przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach struktury ministerstwa zorganizowano wciąż budowane Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Placówka powstaje w niezwykłym miejscu – na terenie byłego więzienia na ul. Rakowieckiej.

– To ogromne miejsce represji zostało uświęcone cierpieniem tysięcy polskich patriotów. Wielu z nich właśnie stąd szło na śmierć. To jest niewątpliwie jeden z najważniejszych pomników pamięci ofiar jakie Polacy musieli ponieść chcąc wywalczyć wolność dla ukochanej ojczyzny. Pomysł, aby właśnie w takim miejscu zorganizować debatę prawników i historyków, z udziałem licznych delegacji resortów sprawiedliwości z państw, które po ogromnych cierpieniach w strasznym czasie II wojny światowej doznały komunistycznego zniewolenia należy uznać za bardzo uzasadniony – podkreślił biorący udział w konferencji prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W ramach wydarzenia odbyła się debata pt. „Wokół rozliczeń z przeszłością. Próby dekomunizacji polskiego wymiaru sprawiedliwości po 1989 r.”. Wśród panelistów byli dr Piotr Gontarczyk, dr Grzegorz Majchrzak, prokurator Marek Rabiega i red. Bronisław Wildstein.

IPN reprezentowała na konferencji liczna grupa pracowników z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Rzeszowa, Białegostoku.

 

do góry