Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk w szczególny sposób uczci 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W siedzibie IPN Gdańsk 27 marca odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostały plany z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

IPN Gdańsk planuje m.in. szereg akcji upamiętniających polskich działaczy w Wolnym Mieście Gdańsku oraz popularyzację ich dorobku.

– Uroczystości wspomnieniowe o ofiarach z Wolnego Miasta Gdańska, pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, połączone z zapaleniem zniczy na wszystkich nagrobkach na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie wraz z zaprezentowaniem trzech tablic informacyjno-edukacyjnych, odbędą się 8 maja – w dniu zakończenia II wojny światowej – poinformowała Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk.

– W tym roku zrobimy to niezwykle ważne upamiętnienie 8 maja. Zorganizujemy Apel Pamięci. Zaprosimy harcerzy. Postawimy także tablice informacyjne, które zaprezentują historię cmentarza i wybitnych bohaterów Wolnego Miasta Gdańska. Polityków, samorządowców, bankowców, urzędników. Wszyscy oni mieli jedną cechę – byli aktywnymi działaczami polskimi. Takich tablic nie było od 1946 roku. IPN wypełni tę lukę – dodał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.  

Z inicjatywy IPN Gdańsk, trzeci rok z kolei oczyszczane będą także pomniki na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. 

– W pierwszym roku naszej działalności odnowiliśmy 77 pomników. Wyczyściliśmy je z porostów i mchu. Zostały one nawoskowane. W tym roku kontynuowaliśmy te prace. Udało nam się wyczyścić 350 nagrobków. Proces ten będziemy kontynuowali aż do finalnego rezultatu – oczyszczenia wszystkich pomników  – mówiła K. Lisiecka.

– Przywrócimy piękno i świetność temu cmentarzowi, który jest bardzo ważnym miejscem pamięci – podkreślił prof. Golon

O planach Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej mówił naczelnik Krzysztof Drażba.

– W maju lub na początku czerwca odbędzie się historyczny Rajd Rowerowy Śladami Obrońców Wybrzeża, czyli wzdłuż Półwyspu Helskiego. Na trasie znajdzie się Muzeum Obrony Wybrzeża i bardziej lub mniej znane miejsca związane z wojną obronną 1939 roku. We wrześniu natomiast zorganizowany będzie rajd pieszy szlakiem obrońców Kępy Oksywskiej. Także we wrześniu – konferencja dla nauczycieli. Pedagodzy będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą zbrodni obu totalitaryzmów. Nauczyciele uzyskają także pomoc specjalistów w zakresie nauki trudnej historii – wyliczał.

Na ulicach Gdańska pojawi się także nietypowa instalacja będąca multimedialną formą prezentacji historii. To dwie ściany z kontenerów, które będą pokazywać okres II RP i radość z odzyskania niepodległości. Po 23 sierpnia, w dzień podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow ściany symbolizujące dwa mocarstwa rozsuną się ukazując pozycję Polski między nimi. W sprawie dokładnej lokalizacji instalacji trwają jeszcze rozmowy z gdańskim magistratem.

Konferencja rozpoczęła się przed wystawą pt. „Zawsze wierni” poświęconą Polakom w Wolnym Mieście Gdańsku. Ekspozycję przygotowało Muzeum Stutthof w Sztutowie. 

– Wystawa poświęcona jest ludziom mieszkającym w Gdańsku, którzy całym swoim życiem walczyli o polskość Pomorza. Doskonale zdawali sobie sprawę jaki los może ich czekać na początku wojny, jednak nie opuścili tego terenu. Przedstawiamy wybrane sylwetki osób, które przewodniczyły ruchowi polskiemu na terenie Wolnego Miasta Gdańska – mówiła współautorka wystawy dr Danuta Drywa.

do góry