Nawigacja

Aktualności

Konferencja o II wojnie światowej w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej – Toruń, 21 marca 2019

Wśród prelegentów był prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W przeddzień jednej z najważniejszych dla Gdańska rocznic – wspomnienia o wymordowaniu liderów duchownych i społecznych, działaczy Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku w Wielki Piątek 22 marca 1940 r. w obozie Stutthof, w Toruniu odbyła się konferencja historyczna „Polska w II wojnie światowej: polityka, martyrologia i czyn zbrojna”.

Interesująca debata została zapoczątkowana wystąpieniem inauguracyjnym Ojca Rektora WSKSiM poświęconym nadal istniejącym zagrożeniem dla pokoju i podkreśleniem jak wielką rolę w zapobieganiu konfliktom może odgrywać mądra pamięć i troska o najważniejsze wartości, tak często atakowane czy wręcz profanowane.

W kolejnych wystąpieniach omówiono różne, bardziej szczegółowe aspekty wydarzeń z okresu II wojny światowej (szczegóły w zaproszeniu poniżej), w tym także zagadnienie Zbrodni Pomorskiej 1939 roku, które pojawiło się zarówno w wystąpieniu prof. Jana Szilinga i prof. Mirosława Golona.

W drugiej części uroczystości odprawiona została tradycyjna, czwartkowa Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą celebrował założyciel WSKSiM o. dr Tadeusz Rydzyk. W pełnej ważnych historycznych symboli świątyni, w homilii o. Rydzyk, przypomniał wybitnych Polaków, którzy w latach II wojny światowej i w latach stalinowskich dali piękne świadectwo umiłowania Boga i Ojczyzny.

Wspomniał wspaniałe osiągnięcia „ochotnika do Auschwitz” rotmistrza Witolda Pileckiego i przepiękną, a zarazem pełną tragizmu biografię Danuty Siedzikówny „Inki”. Podkreślił, że mamę młodziutkiej bohaterki zamordowali okupanci niemieccy, a tatę do śmierci doprowadził pobyt w sowieckich łagrach. „Inka” z kolei życie tak młode straciła tuż przed 18-tymi urodzinami z winy miejscowych komunistów.

Warto w tym miejscu dodać, że w sanktuarium, na wielkiej nadołtarzowej galerii portretów Wielkich Polaków, powstało pierwsze w diecezji toruńskiej upamiętnienie „Inki”.

ZAPROSZENIE
W Dniu Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 24 marca zapraszamy wszystkich na uroczystą Mszę św. w sanktarium o godz. 12.00. Wszystkich, którzy są tego dnia blisko Torunia, gorąco zachęcamy do udział w Eucharystii oraz odwiedzenia Kaplicy Pamięci ku czci Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, niezwykłego hołdu jaki oddano Polakom, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów. Na czarnych, marmurowych ścianach kaplicy upamiętniono blisko 1200 ofiar, a wśród nich m.in. 8-osobową rodzinę Ulmów, 4-osobową rodzinę Baranków, 7-osobową rodzinę Kowalskich, kilkudziesięciu kapłanów i szereg innych osób znanych z imienia i nazwisko. Kaplica jest również hołdem dla tysięcy bezimiennych, jeszcze nieopisanych bohaterów ratujących Żydów. To także piękne miejsce pamięci wszystkich ofiar niemieckich zbrodniarzy, którzy z nienwiści do człowieka zabili miliony obywateli polskich. W ten dzień szczególnie warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce. 
AKTUALIZACJA: W homilii o. Tadeusz Rydzyk skupił się na losach rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów i przesłaniu jakie nam pozostawili. Przedstawił również historię budowy kaplicy oraz dalsze plany. 

Realizację wspólnych projektów naukowo-badawczych, dydaktycznych, edukacyjnych i społeczno-medialnych oraz wspólną politykę przywracania pamięci historycznej, a także wspólne przedsięwzięcia wydawnicze – zakłada porozumienie o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Umowę podpisali 15 grudnia 2017 prezes IPN dr Jarosław Szarek i rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR. Więcej na ten temat tutaj.

do góry