Nawigacja

Aktualności

IPN Gdańsk zaprasza na pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Skazany na niepamięć” – Gdańsk, 27 marca 2019

Po pokazie nastąpi dyskusja Ryszarda Balewskiego z Arkadiuszem Kazańskim.

IPN Gdańsk zaprasza na pokaz fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Skazany na niepamięć” (31 min.) w reżyserii Agnieszki Niemiec. Projekcja odbędzie się 27 marca o godz. 17.00 w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN Gdańsk, ul. Grunwaldzka 216. Wstęp wolny. 

Po pokazie nastąpi dyskusja Ryszarda Balewskiego z Arkadiuszem Kazańskim.  Spotkanie odbędzie się w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

 

 

Film przedstawia tragiczne losy Jacka Żaby, młodego opozycjonisty z Krakowa, który w nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. razem z Kazimierzem Krauzem – tak jak on działaczem NSZZ „Solidarność” i pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Krakowie – w celu przypomnienia rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przeciął w 30 autobusach paski klinowe. Za ten czyn został skazany na półtora roku więzienia. Był szykanowany i poniżany. Doprowadzony do załamania nerwowego, trafił na leczenie do szpitala psychiatrycznego, z którego wyszedł na przerwę w odbywaniu kary. Po otrzymaniu wezwania do więzienia wyskoczył z okna mieszkania mieszczącego się na ósmym piętrze. Zmarł następnego dnia w szpitalu, nie odzyskawszy przytomności. Miał niespełna 26 lat.

Ryszard Balewski – były działacz NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej. Za działalność w podziemnych strukturach Tajnej Komisji Zakładowej Stoczni Gdańskiej aresztowany 3 września 1986 r. Przebywał w Areszcie Śledczym w Gdańsku do kwietnia 1987 r.

Arkadiusz Kazański – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, znawca tematyki związanej z NSZZ „Solidarność” w Regionie Gdańskim.

do góry