Nawigacja

Aktualności

Trwają przygotowania do budowy pomnika ofiar Zbrodni w Lesie Szpęgawskim

Zachęcamy do wsparcia budowy tego ważnego upamiętnienia. Zbiórka potrwa od marca do połowy sierpnia.

Pomnik, według koncepcji Katarzyny Ephraim, będzie składał się z betonowych słupów przypominających drzewa oraz odlewów ściętych pni. Na nich zostaną wygrawerowane nazwiska osób pomordowanych przez niemieckiego okupanta między wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. 

Część pni pozostanie niezapisana, symbolizując osoby, których nazwisk nie udało się poznać. Obecnie trwa ustalenie listy osób, które zostały zamordowane w Lesie Szpęgawskim. Konsultantem merytorycznym upamiętnienia jest Mateusz Kubicki z IPN Gdańsk.

Gmina Starogard Gdański czeka na pozwolenie na budowę, aby jeszcze w lutym móc ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji. Trwają też rozmowy na temat finansowania przedsięwzięcia. Oszacowano, że budowa wraz z uporządkowaniem terenu cmentarza i ustawieniem tam tablic informacyjnych, kosztować będzie ok 1,5 mln zł.

Zawiązał się już Komitet Społeczny Budowy Pomnika, który pomoże zorganizować zbiórkę publiczną (od marca do sierpnia) wśród mieszkańców Pomorza. O szczegółach poinformujemy wkrótce.


Według Jochena Böhlera w 1939 r. na Pomorzu Gdańskim zamordowano ok. 30 tys. osób, 10 tys. osób zostało zamordowanych w Okręgu Rzeszy Kraju Warty, 1,5 tys. w prowincji śląskiej i 1 tys. w rejencji ciechanowskiej. W Generalnym Gubernatorstwie w tym czasie rozstrzelano 5 tys. osób. Skala zbrodni niemieckich na obszarze przedwojennego województwa pomorskiego w 1939 r., ich charakter i rola Selbstschutz Westpreussen to argumenty, które świadczą o potrzebie wprowadzenia do historiografii, edukacji i pamięci narodowej nowego pojęcia Zbrodnia Pomorska 1939.

do góry