Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dydaktyczne pt. „Ojcowie polskiej niepodległości 1908-1923” – Gdańsk, 6 lutego 2019

Szkolenie odbyło się 6 lutego w siedzibie gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Na spotkaniu zaprezentowany został projekt edukacyjny „Ojcowie Niepodległości” (na który składają się ekspozycja historyczna, katalog wystawy, scenariusze lekcyjne, zbiór tekstów źródłowych oraz audiobook z wypowiedziami J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego, I. Paderewskiego, W. Korfantego, W. Witosa i I. Daszyńskiego). Możliwości praktycznego wykorzystania pakietu przedstawili w formie warsztatowej jego autorzy: dr Zofia Fenrych, Grzegorz Czapski i Mateusz Lipko, edukatorzy ze szczecińskiego Oddziału IPN.

W drugiej części spotkania dr Barbara Męczykowska z Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk wygłosiła prelekcję na temat powrotu Pomorza i Kujaw do Polski w latach 1918-1920 oraz wprowadziła słuchaczy w tematykę swojej najnowszej wystawy „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie z wolnym dostępem do morza”. 

W seminarium wzięło udział 51 nauczycieli z kilkunastu miejscowości województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego: Gdańska, Sopotu, Gdyni, Kartuz, Kielna, Bytowa, Lipusza, Redzikowa, Pobłocia, Malborka, Elbląga, Redy, Kwidzyna i Dębogórza.  

Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o uczestnictwie w szkoleniu oraz pakiet materiałów edukacyjnych do prowadzenia zajęć. 

Organizatorem szkolenia było Biuro Edukacji Narodowej IPN O/Gdańsk we współpracy z Oddziałem IPN w Szczecinie. Spotkanie poprowadził Bartosz Januszewski (IPN Gdańsk). 

do góry