Nawigacja

Aktualności

Belwederska debata historyków i prezentacja wystawy „Polski gen wolności” – Warszawa, 22 stycznia 2019

W obu wydarzeniach uczestniczył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

W Belwederze 22 stycznia odbyła się dziesiąta debata historyków pt. „Kształtowanie się ośrodków władzy – listopad 1918–luty 1919”. 

Jesienią 1918 roku rozpoczął się proces budowy odradzającego się państwa polskiego. Tworzyły się lokalne ośrodki władzy – w Krakowie, Cieszynie, Przemyślu, Poznaniu i walczącym Lwowie. Pojawił się też, konkurencyjny wobec Rady Regencyjnej, rząd ludowy w Lublinie. Sytuacja zmieniła się po powrocie Józefa Piłsudskiego z Magdeburga. To właśnie tych wątków dotyczyła kolejna debata historyków w Belwederze.

Wśród prelegentów byli: prof. Robert Litwiński, prof. Waldemar Kozyra, prof. Janusz Mierzwa, prof. Przemysław Hauser oraz prof. Jerzy Pająk. Moderatorem dyskusji był prof. Włodzimierz Suleja. Debatę rozpoczął Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 

 

Debacie  towarzyszyła prezentacja wystawy „Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość” na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, tuż przed pomnikiem Fryderyka Chopina.  

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie.  Składa się z 12 ekspozytorów na planie równoramiennej litery L. Narracja prowadzona jest na planszach dwutorowo, prezentując zarówno wątki historyczne, jak i kulturowe, istotne dla omawianego okresu. Obie te opowieści przenikają się i pozwalają możliwie szeroko oddać złożoność zagadnień i ukazać je w ciekawych kontekstach. Na wystawie podjęto próbę zilustrowania wielkiej polskiej tradycji walki o wolność od czasów Konfederacji Barskiej po XX wiek.

do góry