Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Prelekcja Remigiusza Ławniczaka „Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja” – Bydgoszcz, 23 stycznia 2019

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Delegatury IPN w Bydgoszczy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Bez przedawnienia”.

Spotkanie odbędzie się w przeddzień rocznicy zdobycia Bydgoszczy przez Sowietów 24 stycznia 1945 r. Komunistyczna propaganda w Polsce „ludowej” świętowała ten dzień jako tzw. wyzwolenie. W rzeczywistości obecność Armii Czerwonej uniemożliwiła odbudowanie niepodległego Państwa Polskiego, a komuniści dzięki niej sięgnęli po władzę, wbrew społecznym oczekiwaniom. Wojska sowieckie walczące z niemieckim okupantem nie przynosiły Polsce wolności, a realizowały imperialne plany nakreślone przez Józefa Stalina.   

Remigiusz Ławniczak – historyk-archiwista, pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy, od 2012 r. członek Zarządu Klub Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy; współorganizator ok. 50 spotkań z zakresu historii XX w. Obecnie zajmuje się badaniem stosunku mieszkańców woj. pomorskiego do władzy komunistycznej w latach 1945–1950.

Strona wydarzenia na Facebooku znajduje się tutaj.


23 stycznia 2019 r. (środa), godz. 17.00   
Strych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (Stary Rynek 22-24)
Wstęp wolny

do góry