Nawigacja

Aktualności

„Potrzebujemy waszego głosu”. Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Gdańsk, 17 grudnia 2018

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia 39 zasłużonym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Ceremonia z udziałem prezesa IPN odbyła się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej 17 grudnia. 

– Spotykamy się w historycznym miejscu. To tutaj robotnicy upomnieli się o wolność. To tutaj rodziła się niepodległa Polska. I wy macie w tym wielki udział. Za to dziękuję – zwrócił się do odznaczonych prezes IPN.

J. Szarek przypomniał, że jak dotąd już 5,5 tysiąca Polaków zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. Zapowiedział również uroczyste obchody przypadającej w przyszłym roku 30. rocznicy wyborów kontraktowych – 4 czerwca 1989 r. Na uroczystość zaprosił wszystkich odznaczonych KWiS z całej Polski.

– IPN chce, by odznaczeni spotkali się w jednym miejscu i zabrali głos. Zbyt wielu z was przez lata pozostawała wykluczona. To musi się zmienić. Duch Solidarności przetrwał dzięki wam i za to dziękujemy. Potrzebujemy waszego głosu. Głosu pokolenia Solidarności – podkreślił J. Szarek.

 

Prezes IPN nawiązał też w swoim przemówieniu do wciąż aktualnej kwestii dekomunizacji ulic.

– Blisko 30 lat po tym, jak zaczęła się nasza wolność, żyjemy w wolnej niepodległej Polsce i ci, którzy zapłacili cenę najwyższą – górnicy kopalni „Wujek” nie będą mieć swojej ulicy w Warszawie, nie będzie jej mieć również matka Solidarności – Anna Walentynowicz, od której ta Solidarność tutaj się zaczęła – mówił J. Szarek.

– Dzisiaj mamy spacerować ulicami, którym patronują komuniści – podkreślił prezes IPN, pytając retorycznie, jak w takich okolicznościach „mamy wspominać Sierpień 1980 roku?”. – Przecież nie można żyć w takiej schizofrenii, żyjemy w czasach bezwstydu, ale jednak ci, którzy takie decyzje podjęli, powinni się wstydzić” – zaznaczył.

– Ja wierzę, że przyjdzie czas, że bohaterowie wrócą znów na ulice Warszawy, ale do tego potrzeba również waszego głosu, bo myślę, że wy – pokolenie Solidarności, na to nie możecie się zgodzić – dodał. 

 

W imieniu odznaczonych głos zabrał Dariusz Celiński, który w latach 1986-1988 należał m.in. do Federacji Młodzieży Walczącej, pracował przy redakcji opozycyjnych materiałów, kolportował je, organizował też manifestacje, w tym te upamiętniające ofiary Grudnia’70 na Wybrzeżu.

Opozycjonista przypomniał, że są wśród uhonorowanych  osoby, które „przelały krew, straciły swoją wolność, straciły pracę, poświęciły swoją rodzinę” dla wolnej Polski. Zaznaczył, że Federacja Młodzieży Walczącej, do której on sam należał, przejęła dziedzictwo walki o wolność. 

– To odznaczenie dedykuję naszym bohaterom, na których się wzorowaliśmy. Daliście przykład i siłę, co jest dowodem na to, że wartości, o które walczyliście, są wartościami uniwersalnymi, że żaden system totalitarny nie jest w stanie zdusić pragnienia wolności – podkreślił.

D. Celiński podziękował także Instytutowi Pamięci Narodowej.

– Składam wyrazy największej wdzięczności wszystkim pracownikom IPN za ich pracę. Każdy mój kontakt z IPN Gdańsk wspominam niezwykle dobrze. Nigdy nie byłem traktowany jako petent przychodzący do urzędu, ale jako osoba, której każdorazowo udzielana była pomoc. Życzyłbym sobie, by każda instytucja, każdy urząd w Polsce, działał w taki sposób.

Na zakończenie prezes IPN został uhonorowany medalem z okazji 25-lecia istnienia Stowarzyszenia „Godność”.

Uroczystość zwieńczył koncert bardów Solidarności Piotra Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego.

Ceremonię poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

Publikujemy listę odznaczonych osób, od których otrzymaliśmy zgody na przetwarzanie danych osobowych:

  1. Antczak Jan
  2. Błażek Wojciech
  3. Bogdanowicz Antoni Józef
  4. Celiński Dariusz
  5. Cześnik Henryk Józef
  6. Głatki Ryszard
  7. Gross Jerzy
  8. Hałas Jan
  9. Hoppa Marian Zbigniew
  10. Iwaszko Kazimierz
  11. Jarosz Stanisław
  12. Kopeć Andrzej
  13. Krysztoforski Bogusław Kazimierz
  14. Kulis Mariusz
  15. Kwoka Zenon Daniel
  16. Majchrowski Wiesław
  17. Małachowski Marek
  18. Markowski Janusz
  19. Nowakowski Edward Michał
  20. Pietruszka Bogdan
  21. Powierski Lech
  22. Skrobun Andrzej
  23. Sokalski Ryszard
  24. Stencel Henryk Leonard
  25. Sychowski Wojciech Brunon
  26. Szadkowski Waldemar
  27. Szczukiewicz Roman Waldemar
  28. Ściubidło Edward
  29. Trawicki Kazimierz
  30. Tyrka Andrzej Jerzy
  31. Urbaniak Tadeusz
  32. Urbański Roman Józef

Pośmiertnie: 

  1. Dahlke Leszek Wacław
  2. Grabowski Ryszard
  3. Maciąg Stanisław

Wyjątkowe odznaczenie państwowe – Krzyż Wolności i Solidarności przyznawane jest zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956–1989. Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje.

Instytut Pamięci Narodowej opracowuje szczegółowe wnioski, po rozpatrzeniu których Prezydent RP w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nadaje to odznaczenie osobom zasłużonym dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Więcej na ten temat: odznaczenia.

do góry