Nawigacja

Aktualności

Premiera książki „Solidarni i niepodlegli” – Gdańsk, 28 listopada 2018

Spotkanie odbyło się 28 listopada w historycznej Sali BHP w Gdańsku.

„Solidarni i niepodlegli” to tytuł nowej książki publicysty i politologa Adama Chmieleckiego. Autor przybliża sylwetki kilkudziesięciu członków i sympatyków Solidarności. Premiera publikacji odbyła się 28 listopada w historycznej Sali BHP. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceminister Jarosław Sellin. 

– Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do refleksji nad różnymi aspektami polskiej wolności, nie tylko tymi bezpośrednio związanymi z rokiem 1918. Pisząc o polskiej niepodległości, nie sposób pominąć historii NSZZ Solidarność, który okazał się ukoronowaniem polskiej drogi do wolności w XX wieku – zachęca do lektury Adam Chmielecki.

Książka „Solidarni i niepodlegli” zawiera sylwetki kilkudziesięciu działaczy ruchu antykomunistycznego w PRL lat 70. i 80., członków i sympatyków Wolnych Związków Zawodowych, „Solidarności”, Solidarności Walczącej, Federacji Młodzieży Walczącej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

W wyborze autora znalazły się zarówno postaci bardzo dobrze znane, jak i szerzej zupełnie nieznane lub zapomniane – stoczniowcy, portowcy, dziennikarze, studenci, duchowni Kościoła katolickiego wspierający wolnościowe dążenia Polaków w drugiej połowie XX wieku.

Bogato ilustrowana zdjęciami i dokumentami (m.in. z Archiwum IPN i zbiorów prywatnych) książka przypomina, że niepodległość odzyskaną w 1918 r. straciliśmy zaledwie po 21 latach, a ponownie odzyskaliśmy dzięki ludziom „Solidarności”.

Za motto książki można uznać popularne w latach 80. hasło „Nie ma wolności bez Solidarności”, które zresztą znajduje się na okładkowej fotografii.

Adam Chmielecki to politolog i publicysta związany z „Solidarnością”. Jest współautorem (obok Sławomira Cenckiewicza) albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010” wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

do góry