Nawigacja

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości – Gdańsk, 10-11 listopada 2018

Przedstawiciele IPN Gdańsk wzięli udział w pomorskich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

10 listopada

Przedstawiciele IPN Gdańsk na czele z dyrektorem prof. Mirosławem Golonem wzięli udział w uroczystości Narodowego Święta Niepodległości organizowanej przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz Związek Piłsudczyków RP w Gdańsku.

Obchody rozpoczęły się o godz. 10.30 u stóp pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży, 300 metrów od siedziby IPN. Podczas wydarzenia pracownicy IPN Gdańsk rozdawali materiały edukacyjne. Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji twórców Niepodległej oraz kombatantów o godz. 9.00 w kościele pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku-Wrzeszczu na ul. Sobótki 20.

 

 

W Dworze Artusa odbyło się widowisko muzyczno-taneczne „Wyśniłem sen o Niepodległej” pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 100-lecie odzyskania Niepodległości i pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina. Partnerem projektu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

11 listopada

Prof. M. Golon wziął udział w uroczystościach przygotowanych przez Stowarzyszenie Godność. Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem św. Jana Pawła II i Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu.

Główna część wydarzenia odbyła się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego na Strzyży. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dyrektor IPN Gdańsk.

– W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w listopadzie 2018 roku, patrzymy z ogromną nadzieją w przyszłość, jednocześnie z dumą patrząc w przeszłość. Wielkie ofiary poniesione przez poprzednie pokolenia przynoszą dzisiaj efekt. Budujemy wolne, niepodległe, coraz silniejsze państwo – podkreślił prof. Golon.

 

 

Następnie dyrektor IPN Gdańsk wraz z Marzeną Kruk, dyrektor Archiwum IPN, złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku-Wrzeszczu.

 

 

Kolejnym punktem obchodów był uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice Mariackiej pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia. Metropolita gdański zaznaczył w homilii, że dzień jubileuszu jest zarazem „dniem refleksji nad znaczeniem ojczyzny”.

– Nad jej miejscem w naszych sercach. Patrzymy tego dnia w oczy Ojczyzny. I Ojczyzna – zda się – patrzy tego dnia w nasze oczy. Pyta o naszą miarę polskości, odpowiedzialności, miłości. O jej rozumienie – mówił abp Głódź.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. IPN reprezentowali prof. M. Golon oraz M. Kruk.

 

 

Uroczystości towarzyszyły patriotyczne wystawy Stowarzyszenia Godność przygotowane przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

do góry