Nawigacja

Aktualności

Delegacja IPN Gdańsk upamiętniła bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – Toruń, 19 października 2018

19 października 2018 r. przypada 34. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych delegacja IPN Gdańsk złożyła wiązanki kwiatów pod dwoma upamiętnieniami bł. ks. Jerzego Popiełuszki – przy kamieniu z tablicami przy ul. Bydgoskiej oraz pod pomnikiem na placu Rapackiego tuż przy wejściu na toruńskie Stare Miasto.

Główne uroczystości odbędą się 19 października ok. 19 15 po wieczornej Mszy św. w koście pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz bł. ks. Wincentego Stefana Frelichowskiego.

AKTUALIZACJA:

Błogosławiony ks. Frelichowski był gorącym patriotą i aktywnym działaczem harcerskim. Ze względu na swoją działalność został aresztowany przez Gestapo już we wrześniu 1939 r., w pierwszych dniach niemieckiej okupacji. Od grudnia 1940 r. był więźniem KL Dachau, gdzie zmarł 23 lutego 1945 r. ratując więzionych współbraci podczas epidemii tyfusu.

– W tym miejscu należy podkreślić, że KL Dachau to nadal zbyt słabo znane i zapomniane miejsce martyrologii europejskiego, ale przede wszystkim polskiego duchowieństwa. Na prawie 2800 więzionych duchownym, prawie 1800 było Polakami. Na wszystkich 1034 księży, którzy ponieśli śmierć z niemieckich rąk w KL Dachau, dokładnie 868 to Polacy – mówi prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Księża polscy zostali uznani przez Niemców za szczególne zagrożenie i już w 1939 r. masowo ich aresztowano, a część już wtedy zamordowano, jak np. 48 duchownych z Górki Klasztornej, zabitych w żwirowni w Paterku nad Nakłem w symbolicznym dla każdego Polaka dniu 11 listopada. Miejsc, w który podczas Zbrodni Pomorskiej 1939 zamordowano duchownych było bardzo wiele – dodaje.

W jednym z największych miejsc kaźni, na terenie byłej żwirowni Mniszek-Grupa w pow. Świecie delegacja IPN złożyła symboliczną wiązankę kwiatków. Położono ją na jednym z dwunastu kamiennych symbolicznych nagrobków-pomników, który dedykowany został zamordowanym duchownym.

Warto dodać, że to w tym samym dole śmierci spoczął wspaniały lekarz, wielki patriota i odważny humanista, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu nad Wisłą dr Józef Władysław Bednarz, bardzo słusznie nazywany Pomorskim Korczakiem.


19 października 1984 roku funkcjonariusze Departamentu IV MSW porwali, a następnie zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. Jego ciało wrzucono do Wisły w okolicach tamy pod Włocławkiem.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jako duszpasterz warszawskich hutników i pielęgniarek, a także medyków i młodych strażaków, ewangelizował ludzi dotkniętych niesprawiedliwością stanu wojennego.

Posługując się dewizą św. Pawła „zło dobrem zwyciężaj”, stał się duchowym przewodnikiem dla wielu ludzi, a kręgi uczestników mszy św. za ojczyznę na warszawskim Żoliborzu z miesiąca na miesiąc się powiększały.

Zachęcamy do zapoznania się z Broszurą IPN z serii Patroni Naszych Ulic o bł. ks. Popiełuszce.  

do góry