Nawigacja

Aktualności

Wykład „Kobiety pistolety. Polki-jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym Stutthof” – Bydgoszcz, 23 października 2018

Spotkanie zorganizowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

Na strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy 23 października 2018 r. odbył się wykład Wirginii Węglińskiej (Muzeum II Wojny Światowej) pt. „Kobiety pistolety. Polki-jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym Stutthof”.

Prelegentka przybliżyła mało znaną historię czterdziestu uczestniczek powstania warszawskiego, które wbrew niemieckim zapewnieniom o przyznaniu im praw jenieckich, zostały wywiezione i osadzone w obozie koncentracyjnym Stutthof. Przedstawiła moment przyjazdu kobiet do obozu oraz ich codzienność. Na uczestnikach szczególe wrażenie wywołał opis fatalnych warunków bytowych oraz dramatyczna ewakuacja więźniów w styczniu 1945 r. Gości poruszyła historia działalności Nieformalnego Komitetu Pomocy, zawiązanego przez Krzysztofa Dunin-Wąsowicza. Mężczyźni w nim zgromadzeni, często z narażeniem własnego życia, starali się opiekować „pistoletami”. Niezwykle interesujące były losy kobiet po zakończeniu II wojny światowej, ich powrót do domu, w większości przypadków do zniszczonej Warszawy oraz spotkania z najbliższymi. Wiele z nich spełniło się zawodowo, a przyjaźń, która zrodziła się w obozowych barakach przetrwała próbę czasu.

Spotkanie, która poprowadziła Regina Dąbkowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy, było nie tylko pierwszym wykładem organizowanym przez bydgoskie Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, ale również inauguracją cyklu, którego szczegóły zostaną podane wkrótce. 

Wirginia Węglińska – politolog i historyk, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje w  Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej, gdzie specjalizuje się w historii obozów koncentracyjnych. W ramach dysertacji doktorskiej prowadzi badania nad kobiecą częścią KL Stutthof. Jest autorką wystaw i publikacji poświęconych tej tematyce. W 2016 r., pod jej redakcją ukazał się zbiór wspomnień pt. „Stutthof w kobiecych narracjach”.

do góry