Nawigacja

Aktualności

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 – Toruń, 6 października 2018

6 października 2018 r. w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu odsłonięty został Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 poświęcony ofiarom akcji eksterminacyjnych przeprowadzonych przez hitlerowskie Niemcy jesienią 1939 r. na ludności polskiej terenu Pomorza.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w bazylice kontrkatedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Piękną homilię, pełną historycznych odniesień, wygłosił ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel. Jako przykład wspaniałej postawy, pełnej chrześcijańskiego miłosierdzia w obliczu czasów zagłady, wymienił m.in. Józefa i Wiktorię Ulmów z Markowej.

 

Następnie zebrani przeszli w miejsce odsłonięcia pomnika – parku przy ul. Uniwersyteckiej. Druga część uroczystości rozpoczęła się od oficjalnych przemówień. Jako pierwszy słowo do zgromadzonych wygłosił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

– Gromadzimy się wokół szczególnej krypty, w której złożymy garść ziemi z 412 miejsc, gdzie dokonano egzekucji, mordując ludzi w bezimiennych mogiłach, a [które] pod koniec wojny dla zatarcia zbrodni zbezczeszczono, spalono. Niewielu rodzinom udało się ponownie zidentyfikować i pochować swoich bliskich. Dlatego tu, w jedynej krypcie, harcerze złożą ziemię i będzie to miejsce pamięci, symbolizujące zbiorową mogiłę wszystkich pomordowanych – powiedział. Marszałek wyraził również wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym przy powstaniu pomnika.

W dalszej części uroczystości list Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odczytał prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Prezydent RP objął wydarzenie Patronatem Narodowym.

– Dzisiejsza uroczystość odnosi się do jednego z najtragiczniejszych epizodów naszej historii. To hołd dla tysięcy mieszkańców Pomorza, którzy po niewypowiedzianych cierpieniach ponieśli śmierć tylko dlatego, że byli Polakami, gospodarzami na ziemi przodków oraz kontynuatorami lokalnych i ogólnonarodowych tradycji [...] Nie byli walczącymi powstańcami ani partyzantami, chcieli spokojnie żyć i pracować na przyszłość swojej miejscowości i całej Ojczyzny. Oczekiwali elementarnego szacunku i zaufania [...] niestety odebrano im wszystko, w tym prawo do życia. Po inwazji wojsk niemieckich w 1939 roku doszło do zbrodni, której sama nazwa budzi wstrząs – mordy sąsiedzkie. [...] Tylko w lasach piaśnickich, zwanych Kaszubską Golgotą, zginęło od 12 do 14 tys. ludzi. Ponad 400 miejscowości [...] zamieniło się [...] w bezimienne mogiły mężczyzn, kobiet i dzieci. Tylko sporadycznie członkowie społeczności niemieckiej decydowali się ratować swoich sąsiadów. [...] Towarzyszę dziś Państwu modlitwą i serdeczną pamięcią – napisał Prezydent RP w liście.

Następnie harcerze złożyli ziemię z miejsc kaźni do urny przy pomniku (urnę z wyrytym krzyżem ufundował Instytut Pamięci Narodowej). Należy podkreślić bardzo liczny udział młodych ludzi w uroczystości – w sumie przybyło ich ponad 1400. Słowo do zgromadzonych wygłosili także potomkowie zamordowanych. Uroczystość zakończyła się ekumeniczną modlitwą. Piękną, artystyczną oprawę zapewniło światowe prawykonanie utworu „Lacrimosa nr 2” Krzysztofa Pendereckiego.

W uroczystości uczestniczyła delegacja pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem i naczelnik Delegatury w Bydgoszczy Edytą Cisewską. Obecni byli również pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. W związku z wydarzeniem prezes IPN dr Jarosław Szarek wystosował list. Napisał w nim:

– Zebraliśmy się tutaj, w tym miejscu, aby pochylić nasze głowy nad ofiarami jednej z najstraszliwszych zbrodni, jaką zgotowały narodowi Polskiemu hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej – brzmi początek listu. Niech pomnik, który dziś dedykujemy wszystkim Polakom pomordowanym na Ziemi Pomorskiej, będzie jednym z kamieni Pamięci, symbolicznym miejscem – pomnikiem cmentarnym dla Tych, którzy grobów nie mają – podsumował dr Jarosław Szarek.

List prezesa IPN dr. Jarosława Szarka do uczestników uroczystości

Instytut Pamięci Narodowej zadbał również o edukacyjną stronę uroczystości. Każdy z gości wydarzenia miał możliwość otrzymania broszury pt. Zbrodnia pomorska 1939, opracowanej przez pracowników Delegatury IPN w Bydgoszczy dr Tomasza Cerana i dr Izabeli Mazanowskiej, a także dr Moniki Tomkiewicz z Oddziału IPN w Gdańsku. W pobliżu pomnika ustawiona została również wystawa IPN poświęcona Zbrodni Pomorskiej.

 

O POMNIKU

Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły około 30  tys. osób. Ofiary zbrodni pomorskiej upamiętniŁ powstający w pobliżu toruńskiego Muzeum Etnograficznego Park Pamięci. Jego centralnym punktem będzie „rozstrzelany dom” – bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji.

W 1939 r. wszystkie miejscowości były położone w ówczesnym województwie pomorskim ze stolicą w Toruniu, co jest najważniejszym powodem budowy tego pomnika właśnie w centrum dawnej stolicy regionu, kilkaset metrów od siedziby ówczesnego wojewody pomorskiego 

Obok pojawią się nota historyczna i fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Otoczeniem będzie zieleń, ale sama bryła stać będzie na symbolizującej masowy grób „bliźnie w ziemi”, która w założeniu nigdy nie zarośnie trawą. W sąsiedztwie zaplanowano utworzenie dwudziestu mniejszych kamiennych obiektów, symbolizujących wybrane miejsca kaźni. W jednym z nich kropla po kropli do niewielkiej niecki kapać będzie woda. To symboliczne wskazanie, że choć od tamtej pory minęło wiele czasu zbrodnia pomorska nigdy nie została rozliczona.

W honorowym komitecie budowy pomnika zasiedli m.in. dr Jarosław Szarek, prezes IPN oraz prof. Wojciech Polak, przewodniczący Kolegium IPN. Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Wizualizacja pomnika i parku pamięci (aut. Zbigniew Mikielewicz)


Powiązane wiadomości

do góry