Nawigacja

Aktualności

Pokaz premierowy filmu „Karolewo 1939” – Więcbork, 20 września 2018

20 września 2018 r. w Więcborku odbył się premierowy pokaz filmu „Karolewo 1939”.

W pokazie uczestniczyła delegacja pracowników Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku na czele z dyrektorem, prof. Mirosławem Golonem, a także naczelnik Delegatury w Bydgoszczy Edytą Cisewską. Przed wydarzenie przedstawiciele IPN złożyli kwiaty przy pomniku na cmentarzu ofiar w Karolewie.

Konsultantami filmu byli pracownicy IPN: prok. OKŚZpNP w Gdańsku Mieczysław Góra i dr Izabela Mazanowska. Instytut Pamięci Narodowej jest także jedną z instytucji, które przyczyniły się do powstania tej produkcji. Obraz został zrealizowany przez Unisławskie Towarzystwo Historyczne.

Kolejne pokazy filmu zaplanowano na 21, 22 i 23 września.

W kontekście filmu warto przypomnieć o wydanej przez IPN książce dr Izabeli Mazanowskiej "Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen". To pierwsza monografia dotycząca obozu w Karolewie opisująca popełnione zbrodnie nie tylko z perspektywy ofiar, ale także sprawców – niemieckich sąsiadów. Książka prezentuje najnowsze ustalenia dotyczące tych tragicznych wydarzeń. 


Zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce to nie tylko obozy koncentracyjne czy obozy zagłady. W pierwszych miesiącach okupacji dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej zostało bestialsko zamordowanych przez swoich niemieckich sąsiadów służących w lokalnych formacjach Selbstschutzu. Najmniej znanym z głównych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej z jesieni 1939 r. jest Karolewo w powiecie sępoleńskim. Niespełna dwudziestu członków organizacji Selbstschutz Westpreussen w ciągu 82 dni zabiło tam w brutalny sposób co najmniej 1781 osób. Blisko 400 ofiar udało się zidentyfikować.

do góry