Nawigacja

Aktualności

Wielkie i niezwykle ważne wydarzenie muzealne w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – konferencja World Battlefield Museums Forum – 4-6 września 2019

Wielka konferencja zorganizowana w Muzeum II Wojny Światowej jest wydarzeniem międzynarodowej rangi o niezwykłym rozmachu. Chronologicznie prawie 2,5 tys. lat: od epoki starożytnej i Bitwy pod Maratonem (12 września 490 r. p.n.e.)  po czas II wojny, w tym i batalię o Westerplatte  (1-7 września 1939 r.); geograficznie cały świat: od Pearl Harbor na Hawajach i Gettysburga w Pensylwanii (USA), poprzez pola bitew całej Europy, aż po Chiny.

Już pierwszy dzień obrad wyraźnie dowiódł jak ważna jest rola muzeów historycznych, które opiekują się ważnymi polami bitewnymi, jak wielkie zainteresowanie wzbudzają i jak wielką rolę wychowawczą, edukacyjną pełnią w tak różnych krajach jak Grecja, USA, Chiny, czy Polska. Konferencję zainaugurował bardzo ciekawy wykład dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr. Karola Nawrockiego (wygłoszony przez autora w języku angielskim z tłumaczeniem także na język polski), zatytułowany bardzo wymownie: Wielość narracji, jeden cel – zachować pamięć, i wzbogacony świetnym filmem o samym Muzeum II Wojny Światowej, a przede wszystkim o jego najbardziej historycznej części jaką jest Westerplatte. Niezwykle interesujące były też kolejne wystąpienia pierwszego dnia obrad poświęcone muzeom w Maratonie, Pearl Harbor i Pekinie. Naszym przyjaciołom z Muzeum II Wojny Światowej należy pogratulować świetnej inicjatywy i niezwykle ciekawej konferencji.

do góry