Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz doroczne Święto Plonów – Ryńsk, 25 sierpnia 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował dyrektor prof. Mirosław Golon.

W wiejskiej gminie Ryńsk w powiecie wąbrzeskim ok. 35 km od Torunia odbyły się doroczne uroczystości dożynkowe, zgodne z wielowiekową polską tradycją podziękowanie w formie Święta Plonów. W tym roku, w związku z przypadającym na listopad początkiem obchodów stulecia niepodległości, gmina Ryńsk wzbogaciła uroczystości o bardzo ważne elementy patriotyczne związane z naszą najnowszą historią sprzed 100 lat.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryńsku oraz posadzenia Dębu Niepodległości (w parku obok kościoła). Uroczystości przewodniczyli bp Andrzej Suski oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

Następnie odprawiona została Msza św. dziękczynna w intencji rolników.

– Sama uroczystość przypadła dokładnie w 98. rocznicę zakończenia bitwy warszawskiej (13-25 VIII 1920 r.), która otworzyła pasmo polskich zwycięstw nad bolszewikami. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością pierwszy biskup ordynariusz i organizator diecezji toruńskiej (1992-2017), dziś biskup senior Andrzej Suski. Hierarcha wygłosił piękną homilię z podkreśleniem znaczenia stulecia odzyskania niepodległości oraz Święta Plonów. Mszę św. koncelebrowali ks. kanonik Kazimierz Śmigiecki, proboszcz parafii Matki Bożej w Wąbrzeźnie, dziekan dekanatu wąbrzeskiego oraz proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Ryńsku ks. kanonik Sylwester Ćwikliński, wicedziekan dekanatu wąbrzeskiego – mówi prof. Mirosław Golon.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Z kolei wykład na temat stulecia odzyskania niepodległości, z podkreśleniem wkładu wsi polskiej w walkę o Polskę, udokumentowaną m.in. masowym, dominującym udziałem chłopów w zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej przedstawił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

W wykładzie podkreślono, że najważniejsze rocznicowe uroczystości zorganizowane zostaną w styczniu 2020 roku, gdyż Ryńsk wraz z powiatowym Wąbrzeźnem wróciły do Polski dokładnie 20 stycznia 1920 roku, gdy wkroczyły do miasta jednostki Wojska Polskiego  dowodzone przez gen. Stanisława Pruszyńskiego.

Po Eucharystii licznie zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali za sztandarami i pięknymi dożynkowymi wieńcami (aż dwadzieścia sołectw zaprezentowało swoje wieńce, w tym niektóre bezpośrednio nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości) na przyszkolny plac, gdzie odbyła się druga część uroczystości, w tym występy artystyczne młodzieży ze szkół z terenu gminy i gości z innych miejscowości. 

– Ta piękna uroczystość, mądrze zorganizowana lekcja historii, połączona z tradycyjnym i jak zawsze pięknym Świętem Plonów, to naprawdę godna wielkiej pochwały inicjatywa. Trzeba dodać, że sama miejscowość Ryńsk ma wspaniałe historyczne tradycje sięgające średniowiecza, m.in. antykrzyżackiego Związku Jaszczurczego. Wieś i jej okolice mają tez tradycje aktywności we wspieraniu polskich powstań narodowych w XIX wieku – podkreśla prof. Golon.

– Należy też wspomnieć i o wieku XX. W 1908 roku, 12 lat przed powrotem Ziemi Chełmińskiej do Polski, w Ryńsku urodził się późniejszy cichociemny Aleksander Lewandowski (syn Jana i Marianny z domu Szkodzińskiej). Za swoje bohaterstwo w okresie II wojny światowej ten bardzo dzielny żołnierz czterokrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. A. Lewandowski po przeszkoleniu w zakresie dywersji został w maju 1944 r. zrzucony na ternie okupowanej Polski z przydziałem do Okręgu Polesie AK i służył w 30 Dywizji Piechoty AK. Aresztowany przez NKWD został przez sowieckich zbrodniarzy uwięziony z obozie pracy. Zwolniony z niego w 1947 r. nie dożył nawet swoich czterdziestych urodzin – zmarł w Poznaniu w maju 1948 r. – dodaje dyrektor IPN Gdańsk.

Działania edukacyjne IPN na terenie powiatu wąbrzeskiego będą kontynuowane. Dzięki pracownikom Delegatury IPN w Bydgoszczy, w drugiej połowie września w gminie Ryńsk, w Bibliotece Publicznej w miejscowości Pływaczewo, będzie gościła przez dwa tygodnie wystawa IPN – „Ojcowie Niepodległości”.  

do góry