Nawigacja

Aktualności

Obchody Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej – Toruń, 15 sierpnia 2018

W uroczystościach uczestniczył prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

Toruńskie obchody Święta Wojska Polskiego, a zarazem 98. rocznicy zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny.  

Po Eucharystii kolumna żołnierzy, pocztów sztandarowych instytucji, szkół, związków i stowarzyszeń kombatanckich, prowadzona przez  Orkiestrę Wojskową z Bydgoszczy, przemaszerowała ulicami Torunia pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Rapackiego. Tam nastąpił uroczysty apel wojskowy połączony z apelem pamięci. Ceremonii z wielkim zainteresowaniem przyglądali się licznie goszczący w Toruniu turyści z Polski i zagranicy.

Z okazji święta 39 żołnierzy służących w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odebrało z rąk Dowódcy Garnizonu Toruń akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

– 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej obchodzą Święto Wojska Polskiego. Ustanowione ono zostało w 1992 r. i nawiązuje do tradycji II Rzeczypospolitej. To właśnie 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się bitwa, w której armia polska pokonała wojska bolszewickie – przypomniał historię święta płk Dariusz Adamczyk, komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował prof. Mirosław Golon. – Warta podkreślenia okoliczność to udział w obchodach delegacji amerykańskich artylerzystów wraz z pocztem sztandarowym jednostki. Na jej czele stał płk Matthew Dennis. Amerykańscy goście wraz z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego udali się pod sławny toruński Pomnik Artylerzystów, a następnie na pobliski Cmentarz Garnizonowy z kilkusetosobową kwaterą polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i innych walkach – mówi dyrektor IPN Gdańsk.

– Przy pomniku poległych w latach 1918-1921 przedstawiono amerykańskim gościom genezę Święta Wojska Polskiego. Warto dodać, że Amerykańskie Święto Wojska to dzień 14 czerwca, nawiązujący do utworzenia w 1775 roku Armii Kontynentalnej na czele z generałem Georgem Washingtonem, w której szeregi wstąpiło też grono wybitnych Polaków, w tym Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski. Należy także wspomnieć, że w 1920 roku na froncie walki z barbarzyńskimi bolszewikami u boku Wojska Polskiego znaleźli się też ochotnicy z USA m.in. grupa utalentowanych lotników – dodaje.

do góry