Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

10-lecie Stowarzyszenia Osób Internowanych Chełminiacy 1982 – Chełmno, 18 czerwca 2018

Uroczystości, których współorganizatorem jest IPN Oddział w Gdańsku, rozpoczną się o godz. 11.00 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności i Solidarności w Chełmnie. Następnie odprawiona zostanie Msza św. na poligonie, w miejscu obozu dla internowanych na Kępie Panieńskiej.

W dniu 18 czerwca 2018 r. mija 10. rocznica formalnej rejestracji Stowarzyszenia Osób Internowanych Chełminiacy 1982. Stowarzyszenie zrzesza osoby internowane w Wojskowym Obozie Internowania w Chełmnie.

– Wojskowe Obozy Internowania to jedna z najmniej znanych represji stanu wojennego. Pod pozorem powołania do odbycia czynnej służby wojskowej w dniach 5-6 listopada 1982 r. utworzono Wojskowe Obozy Internowania. W obozie w Chełmnie w okresie od 5 listopada 1982 do 16 lutego 1983 r. internowano 304 osoby m.in. Szczecina, Słupska, Koszalina, Gdańska, Olsztyna, Łodzi, Bydgoszczy i kilku innych miejscowości – mówi Tadeusz Antkowiak, przewodniczący Stowarzyszenia.

– Wypuszczeni z obozu obiecaliśmy sobie że corocznie 5 listopada będziemy się spotykać w Chełmnie w kościele farnym. Pierwsze spotkanie 5 listopada 1983 r. zaowocowało wmurowaniem tablicy pamiątkowej w ścianie kaplicy Matki Boskiej Bolesnej – dodaje. 

– Mimo braku formalnej rejestracji w 25. rocznicę internowania udało się postawić w parku w Chełmnie pomnik dedykowany mieszkańcom Chełmna, którzy wspomagali internowanych w czasie ich pobytu w obozie. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 listopada 2007 r. Istniejąca formuła wyczerpała możliwości dalszego efektywnego działania. Jako osoby niezrzeszone nie byliśmy partnerem dla administracji i urzędów państwowych. Dlatego podjęliśmy decyzję o powołaniu Stowarzyszenia podkreśla A. Antkowiak. 

W upowszechnianiu wiedzy o Wojskowych Obozach Internowania ze Stowarzyszeniem od wielu lat współpracuje Instytut Pamięci Narodowej, który 6 listopada 2012 r. w Warszawie zorganizował konferencję naukową pt. Inteligentna Forma Internowania. Ćwiczenia i powołanie do Ludowego Wojska Polskiego jako forma represji po 13 grudnia 1981 r.’’. Rezultatem konferencji była wydana w 2016 r. książka pod redakcją G. Majchrzaka. Więcej o publikacji tutaj: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/38080,Inteligentna-forma-internowania-Cwiczenia-i-powolania-do-Ludowego-Wojska-Polskie.html.

– Warto dodać, że w Chełmnie 21 stycznia 2018 roku, dokładnie w przeddzień 98. rocznicy powrotu do Macierzy (22 stycznia  1920 roku) IPN Oddział w Gdańsku zainaugurował jedną z naszych trzech Akademii Niepodległości. Także w Chełmnie po raz pierwszy w oddziale oficjalnie otwarty został biało-czerwony konwój „Moja Niepodległa” z wystawą „Ojcowie Niepodległości” – informuje prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku.

Podczas wydarzenia będą wykonywane zdjęcia oraz filmy, które mogą być wykorzystane na: gdansk.ipn.gov.pltwitter.com/IPNGdansk oraz www.facebook.com/IPN.Gdansk.

do góry