Nawigacja

Aktualności

Kwiaty od Instytutu Pamięci Narodowej dla Mikołaja Kopernika – Toruń, 30 maja 2018

Piękna i skuteczna zmiana patrona toruńskiej szkoły – zamiast komunistycznej organizacji (ZBOWiD) uczniom Szkoły Podstawowej Nr 7 w Toruniu patronuje światowej sławy polski astronom.

W dniu 30 maja odbyła się piękna uroczystość przekazania nowego, „Kopernikańskiego” Sztandaru SP nr 7 w ramach cyklu uroczystości związanych ze zmianą nazwy placówki i nadaniem jej imienia Mikołaja Kopernika. Na uroczystości były licznie reprezentowane władze miasta Torunia z Prezydentem Michałem Zaleskim oraz przewodniczącym Rady Miasta Torunia prof. Marcinem Czyżniewskim. Była obecna także Wicekurator kujawsko-pomorska pani Maria Mazurkiewicz oraz dyrektor Wydziału Oświaty Anna Łukaszewska. Bardzo licznie reprezentowani byli przedstawiciele innych toruńskich szkół, ale szczególnie zaszczytne było goszczenie pocztu sztandarowego z toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, szkoły o tradycji ponad 450 lat bogatej i bardzo aktywnej działalności. Bardzo liczna była także reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z dyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki prof. Waldemarem Rozynkowski. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor oddziału, prof. Mirosław Golon.

Obecna Szkoła Podstawowa nr 7 imienia Mikołaja Kopernika dziedziczy tradycje dwóch dawnych szkół podstawowych i jednego Gimnazjum. Najstarsza jest tradycja SP nr 7 przy ulicy Gen. Józefa Bema, która powstała w 1958 roku i otrzymała patronat Bojowników o Wolność i Demokrację, ewidentnie nawiązujący do komunistycznej organizacji utworzonej we wrześniu 1949 roku w apogeum polskiego stalinizmu. Zawłaszczyła ona tradycje i zakres działań istniejących wcześniej aż 11 organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i na kilkadziesiąt lat zmonopolizowała cały ten ruch uniemożliwiając powstawanie jakichkolwiek innych struktur, chociażby dla zjednoczenia byłych żołnierzy Armii Krajowej, czy tez powojennej antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej. Najbardziej ponurym faktem z dziejów tej organizacji było przyjęcie w jej szeregi licznej grupy zbrodniarzy z UB i innych komunistycznych formacji. ZBoWiD pomimo wielu działań pożytecznych, jak np. pomoc materialna dla prawdziwych kombatantów, odgrywał fatalną rolę propagandową i polityczną, był ściśle związany z komunistyczną partią, czyli PZPR (Polska Zjednoczona Partia Robotnicza). Dzisiejsza SP nr 7 ma w swojej strukturze także budynek byłej Szkoły Podstawowej im. Generała Aleksandra Zawadzkiego (przy ul. Morcinka),  następnie przekształconej w Gimnazjum im. Tony Halika – wybitnego podróżnika światowej sławy, który dzieciństwo od urodzenia i młodość spędził Grodzie Kopernika. Wspomniany wcześniej A. Zawadzki był  wysokiej rangi działaczem Komunistycznej Partii Polski, związany z jedną z najbardziej niebezpiecznych jej struktur Wydziałem Wojskowym. Zdradziecka formacja polityczna jaką była KPP stała się najważniejszym rezerwuarem kadr kierowniczych dla powojennej stalinowskiej Polski, w której na masową skalę mordowano i więziono bohaterów. Zawadzki w tym czasie realizował karierę, zarówno w strukturach partyjnych (m.in. członek KC i Biura Politycznego PZPR w l. 1948-1964), jak i rządowych (wicepremier w latach 1949-1952). Niewątpliwie był on jednym ze współodpowiedzialnych za stalinowski terror w Polsce i późniejsze komunistyczne rządy.

Nadanie obecnej SP nr 7 pięknego, kopernikańskiego patronatu, to wielka sprawa. Młodzież, w mieście w którym Patron ich szkoły się urodził i wychował, ma teraz wspaniały wzór do naśladowania. Nie tylko światowej klasy uczonego i niezwykłego obywatela, który pod względem rangi sytuuje się wśród najwybitniejszych Polaków całego naszego Tysiąclecia, np. obok Marii Curie-Skłodowskiej czy Stefana Banacha w zakresie nauki, czy tak znanych artystów jak Fryderyk Chopin, czy Ignacy Paderewski. Mikołaj Kopernik słynął niezwykłą, humanistyczną wszechstronnością swoich zainteresowań, ze szczególnym naciskiem na astronomię, ale także na ekonomię i inne dziedziny wiedzy. Był także znany jako świetny administrator i mądry zarządca. W aktualnej sytuacji, gdy trwają tak liczne w całej Polsce spory o patronaty ulic, ta piękna akcja nadania nowej nazwy toruńskiej szkole budzi ogromne zadowolenie i nadzieję, że możliwe są i sukcesy na polu budowy dobrych symboli i dobrych wzorców.

  • Poprzedni sztandar szkoły
do góry