Nawigacja

Aktualności

W 74. rocznicę wielkich zwycięstw polskiego oręża uczciliśmy pamięć gen. Stanisława Maczka – Gdańsk, 18 maja 2018

Bez takich pancernych bohaterów jak On nie odzyskalibyśmy Niepodległej.

U stóp pomnika generała Stanisława Maczka, na placu gen. Maczka w Gdańsku, odbyła się uroczystość obchodów Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie 1939–1945. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Miasta Gdańska Piotr Grzelak. Program poetycki zaprezentowała młodzież szkolna z Liceum Ogólnokształcącego Nr IX im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika, a także odegraniem Pieśni Wojskowej – Czerwonych Maków Na Monte Cassino.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentował naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba.

***

Stanisław Maczek trwale zapisał się na kartach historii Polski. Z wykształcenia filozof, miłośnik literatury ojczystej poświęcił się służbie wojskowej, stając się ojcem polskiej broni pancernej. Głośno było o nim już podczas walk o niepodległość i granice Polski po zakończeniu I wojny światowej.

Sławę przyniósł mu jednak udział w II wojnie światowej – w kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził pierwszą wielką zmotoryzowaną jednostką Wojska Polskiego – 10. Brygadą Kawalerii, następnie w walkach na terenie Francji w 1940 r. – 10. Brygadą Kawalerii Pancernej, od lutego 1942 r. – 1. Dywizją Pancerną, która uczestniczyła w końcowych działaniach operacji „Overlord”, a po zwycięskiej bitwie pod Falaise w wyzwalaniu Belgii i Holandii. O popularności generała zadecydował nie tylko jego talent dowódczy, lecz także dbałość o żołnierzy, nieszafowanie ich życiem. Zyskał też sympatię mieszkańców wyzwalanych terenów, którzy doceniali zarówno fakt oswobodzenia, jak i to, że dzięki jego umiejętnościom taktycznym ich miasta nie zostały zniszczone. Po wojnie dzielił los żołnierzy polskich na emigracji. Przez władze komunistyczne został pozbawiony obywatelstwa polskiego.

 

do góry