Nawigacja

Aktualności

W Warszawie o gdańskiej książce „Brudne wspólnoty..." Ważna debata o „czarnych kartach” późnych lat PRL – Warszawa, 6 czerwca 2018

6 czerwca 2018 r. (w środę) o godz. 17.00 w siedzibie Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja nad najnowszą książką Oddziału IPN w Gdańsku pt. „Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku”.

W dyskusji wezmą udział dwaj redaktorzy naukowi i współautorzy tej niezwykle cennej publikacji: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej) i dr Daniel Wicenty (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku), a także prezes IPN dr Jarosław Szarek.

***

Brudne wspólnoty. Przestępczość zorganizowana w PRL w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, red. Karol Nawrocki, Daniel Wicenty, Gdańsk – Warszawa 2018.

W przestępczych interesach „brudne wspólnoty” łączyły pospolitych złodziei i oszustów nie tylko z półświatkiem, lecz także z funkcjonariuszami SB, milicjantami, wojskowymi, partyjnymi aparatczykami oraz peerelowskimi „białymi kołnierzykami”: urzędnikami administracji państwowej, dyrektorami przedsiębiorstw, pracownikami central handlu zagranicznego i polonijnymi biznesmenami. Obserwujemy tu zjawisko symbiozy „milicjantów i złodziei”, fikcyjne działania operacyjne oraz zadziwiające przypadki koncesjonowanego kapitalizmu.

Książka Brudne wspólnoty... zawiera teksty autorstwa historyków, socjologów, kryminologów, prawników i medioznawców – studia empiryczne i syntezy, a także analizy teoretycznoprawne oraz medio- i kulturoznawcze. Publikację uzupełnia stenogram dyskusji z udziałem dziennikarzy śledczych Cezarego Gmyza i Jerzego Jachowicza oraz historyka Karola Nawrockiego, która odbyła się w ramach konferencji „Gangsterzy z PRL” zorganizowanej przez gdański IPN w kwietniu 2016 r.

do góry