Nawigacja

Aktualności

Kontynuacja obchodów 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 8. rocznicy narodowej tragedii smoleńskiej – Gdańsk, 13–15 kwietnia 2018

Oddział IPN w Gdańsku w dniach 13–15 kwietnia kontynuował wielkie obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 8. rocznicy narodowej tragedii smoleńskiej.

Po pięknych uroczystościach w 8. rocznicę tragedii smoleńskiej, zorganizowanych w całej Polsce 10 kwietnia 2018 roku, w tym oddaniu hołdu Ofiarom przy ich grobach (w naszym regionie w Bazylice Mariackiej oraz przede wszystkim na cmentarzach Srebrzysko i w Baninie), wspominaliśmy ofiary zbrodni komunistycznej popełnionej na Polakach w Katyniu 78 lat temu – delegacja Oddziału IPN w Gdańsku wzięła udział w uroczystościach, które odbyły się 13 kwietnia br. na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, u stóp pomnika Golgoty Wschodu.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w czasie którego wspominano Ofiary tragedii smoleńskiej. Jednym z wielu wystąpień było wspomnienie przygotowane przez dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona o tym, jak wielką stratę poniosła 10 kwietnia 2010 roku Mądra i Skuteczna Polska Polityka Historyczna. Kilkunastu jej ważnych Twórców zakończyło w tym tragicznym dniu swoje doczesne życie z Prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginął też Prezes IPN prof. Janusz Kurtyka oraz Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów Janusz Krupski. Wszyscy Oni, a także wiele innych osób spośród ofiar tragedii, miało ogromny wkład i wielkie zasługi dla dobrej, mądrej i niezwykle potrzebnej popularyzacji wspaniałej historii Polski, szczególnie w czasach najtrudniejszych, wojen i walki ze zniewoleniem. Dziś szczególnie możemy dostrzec jak bardzo Ich mądrości i skuteczności  dziś nam brakuje.

Dalsza część uroczystości odbyła się 15 kwietnia, kiedy to wspominaliśmy niezwykle zasłużoną postać jednej z największych bohaterek Polski czasu wojny – Ireny Sendlerowej, która pomogła uratować przed niemieckimi ludobójcami około 2,5 tys. polskich obywateli narodowości żydowskiej, przede wszystkim dzieci. To dla oddania jej hołdu oraz wszystkim Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie wojny, a szczególnie tym, którzy oddali swoje życie ratując ukrywających się przed Niemcami Żydów – delegacja Oddziału IPN w Gdańsku wzięła udział 15 kwietnia br. (w niedzielę) w uroczystej Mszy Świętej w toruńskim Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a następnie modliła się w kaplicy Pamięci Polaków, którzy ponieśli śmierć za ratowanie Żydów.

 

Postać Ireny Sendlerowej upamiętania wydawnictwo IPN z serii „Patroni naszych ulic”

do góry