Nawigacja

Aktualności

Finał konkursu „150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego” – Gdańsk, 13 kwietnia 2018

13 kwietnia 2018 r. w Sali BHP w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego" organizowanego przez Annę Fotygę, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  • Posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga wręcza nagrody laureatom konkursu.

Konkurs ogłoszony został z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka. Wzięło w nim udział ponad 130 szkół, laureatów wyłoniono 12 stycznia br.

W gali wręczenia nagród okolicznościowe przemówienia do 200 uczniów z całego województwa pomorskiego wygłosili: europosłanka Anna Fotygaprezes Zarządu Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Tadeusz Zbigniew, a także dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

Mimo tego, że w latach osiemdziesiątych XIX w. nie było żadnych szans na odzyskanie niepodległości, Józef Piłsudski zaczął wtedy swoją walkę o niezależną Rzeczpospolitą. Walkę, która trwała trzydzieści lat, walkę o Ojczyznę, która prowadzona była pod hasłem „Obronimy!”

– mówił prof. Golon. W części swojego przemówienia dyrektor gdańskiego IPN nawiązywał także od ofiar Zbrodni Katyńskiej, której 78. rocznicę w tych dniach obchodzimy.

Nagrody laureatom konkursu wręczyła Anna Fotyga. Warto podkreślić, że jedną z nich jest wyjazd edukacyjny „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego” od Gdańska, przez Magdeburg, aż do Brukseli, gdzie znajdują się liczne miejsca związane z życiorysem Marszałka. Lista zwycięzców konkursu jest dostępna na stronie internetowej organizatora.

 

Wyróżnione w trakcie konkursu prace: Natalii Kalinowskiej (Gimnazjum nr 18 w Wejherowie)...

...i Karoliny Skonieckiej (ZSP w Redzie).

do góry