Nawigacja

Aktualności

Jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą Ojczyźnie. Uroczystości tragedii smoleńskiej w Oddziale IPN w Gdańsku – Delegaturze w Bydgoszczy – 10 kwietnia 2018

Te piękne i prawdziwe słowa Jana Kochanowskiego zapraszają do refleksji i modlitwy przy jedynym w Toruniu Epitafium Smoleńskim. Już 9 kwietnia przedstawiciele wielu instytucji i stowarzyszeń pod tym pięknym pomnikowym wspomnieniem ofiar smoleńskiej tragedii z 10 kwietnia 2010 roku złożyli pierwsze kwiaty.  Zrobiła to takze delegacja IPN z Gdańska. Epitafium autorstwa Tadeusza Antoniego Wojtasika  odsłonięto 7 kwietnia 2013 roku w trzecią rocznicę tragedii. Przedstawia ono wykonane z brązu podobizny Pary Prezydenckiej –  Lecha i Marii Kaczyńskich, a wokół tych podobizn na tabliczkach tworzących kształt skrzydeł samolotu wpisano nazwiska wszystkich pozostałych ofiar. Zbudowanie tego upamiętnienia było możliwe tylko dzięki życzliwości Kościoła – zlokalizowano je na terenie Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny Kowalskiej w  Toruniu, przy ul. Faustyny nr 7.

W Gdańsku uczcilismy ofiary tragedii smoleńskiej składając kwiaty: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, na sarkofagu Macieja Płażyńskiego, Marszałka Sejmu RP; na grobach Anny Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego i Leszka Solskiego, pochowanych na Cmentarzu na Srebrzysku, a także pod pomnikiem śp. admirała floty Andrzeja Karwety. Grób admirała znajduje się na cmentarzu w Baninie. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku reprezentowała delegacja na czele z dyrektorem, prof. Mirosławem Golonem.

do góry