Nawigacja

Aktualności

Prezentujemy unikatowe filmy nakręcone przez Służbę Bezpieczeństwa w latach osiemdziesiątych

Filmy dokumentują m.in. starcia z ZOMO w dniu 31 sierpnia 1982 roku, fragment pochodu 1-majowego w Gdyni w 1986 roku, czy zabezpieczenie wizyty papieża Jana Pawła II w Gdyni i Gdańsku w dniach 11 i 12 czerwca 1987 roku.

  • Starcia z ZOMO na al. Leningradzkiej w Gdańsku w 1982 r.

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, po trwających kilkanaście lat poszukiwaniach, w ostatnim czasie doprowadziło do zakupu magnetowidu odtwarzającego kasety systemu V-Cord, stosowanego w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Dzięki temu możliwe było odtworzenie zapisów umieszczonych na tego typu nośnikach, które znajdują się w zasobie Instytutu.

W zasobie Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku znajduje się 6 kaset tego typu (2 kasety zostały podarowane przez Edwarda Müllera ze Słupska, 4 zostały przejęte z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku), które właśnie zostały przeniesione na nośnik cyfrowy i są dostępne dla użytkowników w czytelni.

Kasety przekazane przez Edwarda Müllera zawierają filmy nakręcone przez funkcjonariuszy SB obserwujących kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku, a następnie śledzących opuszczające kościół osoby.

Kasety przejęte z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zawierają filmy o unikatowym charakterze, nakręcone w dniu 31 sierpnia 1982 r. Przedstawiają one sytuacje na ulicach śródmieścia Gdańska od manifestacji pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców po starcia z ZOMO na al. Leningradzkiej (ob. Podwale Przedmiejskie). Ponadto znajdują się na nich filmy przedstawiające fragment pochodu 1-majowego w Gdyni w 1986 r. oraz rejestrujące zabezpieczenie wizyty papieża Jana Pawła II w Gdyni i Gdańsku w dniach 11 i 12 czerwca 1987 r. Możemy zobaczyć na nich przejazd kolumny papieskiej ulicami Gdyni, uczestników spotkania papieża z chorymi i pracownikami służby zdrowia opuszczających Bazylikę Mariacką w Gdańsku oraz samochody patrolujące al. Grunwaldzką we Wrzeszczu w czasie pochodu, jaki sformował się po Mszy Św. na Zaspie.

 

Pragniemy Państwu zaprezentować wybrane fragmenty opisanej powyżej dokumentacji filmowej:

  1. Obserwacja osób opuszczających Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku,
  2. Starcia z ZOMO na al. Leningradzkiej w Gdańsku w 1982 r.,
  3. Przyjazd kolumny papieskiej na ul. Podjazd w Gdyni w 1987 r.
do góry