Nawigacja

Aktualności

„Szlakiem terroru”. Spacer śladami komunistycznego terroru – Gdańsk, 11 marca 2018

11 marca odbył się spacer historyczny „Szlakiem terroru”, którego organizatorami był portal Gdańsk Strefa Prestiżu, Muzeum II Wojny Światowej i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Spacer rozpoczął się przed budynkiem Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Kładki 24, historycznej Victoriaschule, miejscu terroru niemieckiego jak i komunistycznego. Następnie jego uczestnicy odwiedzili kolejne miejsca związana z ofiarami terroru jak i instytucjami odpowiedzialnymi za prześladowanie Polaków. Mieściły się one m.in. na Targu Siennym, Nowych Ogrodach, Górze Gradowej, Cmentarzu Garnizonowym. Przedstawiona historia dotyczyła zarówno okresu Wolnego Miasta Gdańska, jak i czasów najnowszych, jak choćby tragicznej śmierci Antoniego Browarczyka, najmłodszej ofiary stanu wojennego w Gdańsku.

Uczestników spotkania poprowadził Aleksander Masłowski – przewodnik miejski, obecnie rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej. W swojej historycznej opowieści opierał się m.in. na publikacji gdańskich historyków Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945–1956), której redaktorem był dr Karol Nawrocki.

Spacer potrwał trzy godziny. Wzięło w nim udział ponad 100 osób. Jego uczestników nagrodziliśmy pamiątkowymi publikacjami historycznymi. Wydarzenie odbyło się w ramach oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Relacja Video ze spaceru

Fot. Gdańsk Strefa Prestiżu.

do góry