Nawigacja

Aktualności

Pierwsza rocznica śmierci por. inż. Izydora Genczy, komendanta „Jaszczurki” – Gdańsk, 8 lutego 2018

W pierwszą rocznicę śmierci por. inż. Izydora Genczy, współzałożyciela i komendanta tajnej organizacji niepodległościowej „Jaszczurka” na Kociewiu, kwiaty na jego grobie (Kwatera Kombatantów na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku) złożyli naczelnik OBEN IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba i wnuk zmarłego, historyk Krzysztof Filip.

8 lutego 2018 roku o godzinie 18.30 zostanie również odprawiona msza święta za duszę śp. Izydora Genczy w kościele zakonnym (Ojcowie Franciszkanie) Niepokalanego Serca Maryi w Gdańsku (ul. Oliwska 2).

***

Por. inż. Izydor Gencza (1919–2017) – inżynier budownictwa lądowego, inspektor budowlany Urzędu Miasta Gdańska, a także wieloletni inspektor nadzoru inwestycyjnego i kierownik różnych pomorskich budów. Uczestnik konspiracji niepodległościowej w okresie II wojny światowej. Inspirator, współorganizator i komendant antyniemieckiej tajnej organizacji niepodległościowej „Jaszczurka” działającej na Kociewiu od 1941 r. Uczestnik akcji sabotażowych, wywiadowczych i propagandowych wymierzonych w okupanta. Członek Armii Krajowej. Konspirator w oddziałach Wehrmachtu na terenie III Rzeszy, skąd zbiegł do Amerykanów.

Po wojnie rozpracowywany przez starogardzką i gdańską bezpiekę jako organizator „Jaszczurki”. Wieloletni działacz społeczny na Pomorzu w zakresie budownictwa lądowego. Zaangażowany we współpracę z IPN i innymi instytucjami przy upamiętnianiu historii „Jaszczurki”. W 2016 r. otrzymał medal „Za zasługi dla Starogardu Gdańskiego” oraz Nagrodę Honorową „Świadek Historii” (IPN Gdańsk). 

Zmarł 8 lutego 2017 r. w Gdańsku i został pochowany na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym.

do góry