Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o zamordowanym przez bezpiekę 8 lutego 1984 roku zasłużonym działaczu rolniczej „Solidarności”

4 lutego 2018 roku w Inowrocławiu i Radłówku odbyły się obchody 34. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze. W uroczystościach wzięła udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, na czele z naczelnik Edytą Cisewską.

Piotr Bartoszcze (1950–1984), syn Michała i brat Romana, wspólnie z nimi działał w podziemiu. W czasie wydarzeń bydgoskich w marcu 1981 roku został pobity jego ojciec. Następnie Piotr Bartoszcze został przewodniczącym Rolniczej „Solidarności” w Inowrocławiu. 

Zginął tragicznie 8 lutego 1984 roku, prawdopodobnie z rąk funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa. W Radłówku niedaleko Inowrocławia (na terenie Delegatury IPN w Bydgoszczy) odsłonięto poświęcony mu obelisk.

26 października 2017 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbyła się konferencja prasowa w sprawie okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze. Uczestniczyli w niej prezes IPN dr Jarosław Szarek i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prok. Andrzej Pozorski. Na konferencji przedstawiono stan badań i śledztwa prowadzonego przez prokuraturę.

12 września 2016 roku pion śledczy IPN, po dokonaniu ponownej analizy sprawy, podjął decyzję o wznowieniu postępowania. W opinii, jaką dysponują prokuratorzy IPN, do śmierci przyczyniły się osoby trzecie, co wskazuje na zabójstwo Piotra Bartoszcze. Relacja z konferencji dostępna jest tutaj.

Fot. W. Gonera.

do góry