Nawigacja

Aktualności

Obchody Niepodległej w Starogardzie Gdańskim – 29 stycznia 2018

29 stycznia 1920 roku polscy żołnierze wkroczyli na starogardzki Rynek.

  • Historyczne zdjęcie wykonane 29 stycznia 1920 roku, przedstawia wkroczenie polskich żołnierzy na starogardzki Rynek.

Pierwszym regionem Polski, który świętuje przy pomnikach i tablicach pamiątkowych 100-lecie Niepodległości jest Pomorze, choć w tym regionie jest to dokładnie dopiero 98-lecie... W styczniu i lutym 1920 roku Wojsko Polskie – na mocy traktatu wersalskiego – obejmowało we władanie Rzeczypospolitej dawne Prusy Królewskie – poczynając od Torunia (18 stycznia), kończąc na Pucku i symbolicznych zaślubinach z morzem (10 lutego). 

29 stycznia 1920 roku wojsko wkroczyło do Starogardu (dziś Starogardu Gdańskiego). Już na przedmieściach witały je delegacje polskich stowarzyszeń z miasta i powiatu. Jan Stanisław Buchholz, pierwszy polski burmistrz miasta, tak to opisał kilka lat później w książce Królewskie miasto Starogard – stolica Kociewia:

Nareszcie dnia 29 stycznia 1920 roku, w przepisanym czasie i porządku, wkroczyła do Starogardu armia generała [Józefa] Hallera i zajęła stolicę Kociewia wraz z całą okolicą na rzecz Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Był to naprawdę dzień wielki i najpiękniejszy w dziejach Starogardu. Wojsko polskie przywitał na przedmieściu pelplińskiem Sokół starogardzki w jednolitym umundurowaniu a prezes Sokoła Maksymilian Wiśniewski z konną eskadrą torował polskiemu żołnierzowi drogę do miasta. Na wszystkie ulice wyległy tłumy ludu a twarz niejednego starego Kociewiaka zrosiła się łzami. Była to mroźna zima, ale w mieście nikt jej nie czuł, wszędzie panowała wielka radość. Stary rynek grodu kociewskiego przystrojono wspaniale w łuki triumfalne, girlandy, chorągwie narodowe i omajono go zielenią młodych świerków. Tu zebrało się nie tylko całe mieszczaństwo, ale i lud kociewski z okolicznych wiosek. Ksiądz proboszcz [Reginald] Hackert w pontyfikalnych szatach przywitał polskiego żołnierza na ziemi kociewskiej a prezes Powiatowej Rady Ludowej [Czesław Nagórski] wygłosił do wojska i ludności żywiołowe przemówienie, zaznaczając, że nam wszystkim, którzy mamy to szczęście być uczestnikami tego dnia, nie zatrze się nigdy w pamięci ten obraz, on zawsze i wszędzie stawać nam będzie przed oczyma. Późniejsze pokolenia czytając w historii te nowe dzieje, zazdrościć nam będą, że nie było im danym być świadkami tych radosnych chwil, które nam wszystkim rozpierają serca.

29 stycznia odbyła się uroczystość 98-lecia tych wydarzeń. Władze miasta i liczne stowarzyszenia, z Bractwem Kurkowym na czele, złożyły kwiaty, na pomniku umieszczono znicz z biało-czerwoną szarfą Oddziału IPN w Gdańsku. Starogardzki Pomnik Niepodległościstanął przy ul. Paderewskiego, z inicjatywy radnej Grażyny Hoppe i prezydenta miasta Pawła Głucha dopiero w latach 90. W okresie komunistycznym nie było nigdy uroczystości z tej okazji, choć był to przecież powrót miasta i powiatu do Polski po 148 latach zaboru Pomorza Gdańskiego.

 

Pomnik Niepodległości w Starogardzie Gdańskim 29 stycznia 2018 roku.

Za dwa lata miasta pomorskie w szczególny sposób uczczą 100-lecie Niepodległości.

do góry