Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli „Z dziejów walk o niepodległość Polski 1768-1831” – Gdańsk, 18 grudnia 2017

W Sali Edukacyjno-Konferencyjnej im. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" odbyło się seminarium dla nauczycieli "Z dziejów walk o niepodległość Polski 1768-1831". Spotkaniem tym zainaugurowaliśmy cykl szkoleń pt. "O niepodległość i granice", który będzie realizowany w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019.

W pierwszej części szkolenia głos zabrał prof. dr hab. Tadeusz Stegner (Uniwersytet Gdański), który wygłosił wykład "O suwerenną Rzeczpospolitą – od konfederacji barskiej do powstania listopadowego".

W kolejnej części spotkania wystąpił Piotr Szubarczyk (IPN Gdańsk), który zaprezentował opracowane przez IPN materiały źródłowe, które nauczyciele mogą wykorzystać zarówno na lekcjach historii, jak też języka polskiego, wiedzy o kulturze, religii, etyki.

Kulminacyjnym punktem seminarium okazał się panel dyskusyjny, w którym obaj prelegenci w inspirujący sposób spierali się o konfederację barską i jej znaczenie dla najnowszych dziejów Polski.

W seminarium uczestniczyło 48 pedagogów oraz 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie poprowadził Bartosz Januszewski, edukator z gdańskiego Oddziału IPN.

Szkolenia są certyfikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Organizator całego cyklu - Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku - już teraz zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 25 stycznia br. w siedzibie IPN Gdańsk.

 

do góry