Nawigacja

Aktualności

Uroczyste otwarcie wystawy „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim” – Gdynia, 14 grudnia 2017

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na pierwsze uroczyste otwarcie wystawy „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Rozpocznie się ono 14 grudnia 2017 roku (w czwartek) o godzinie 14.00 na placu przy Kościele NMP Królowej Polski w Gdyni (ul. Armii Krajowej 26).

W otwarciu wezmą udział autorzy: dr Tomasz Neubauer (Muzeum Marynarki Wojennej) i Daniel Sieczkowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku), a słowo wstępne wygłoszą prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku) oraz Tomasz Miegoń (dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni).

Otwarcie wystawy związane jest ze zbliżającą się 65. rocznicę mordu sądowego na komandorach z Dowództwa Marynarki Wojennej RP, a także w związku z ich uroczystym pogrzebem, który odbędzie się 16 grudnia br. na cmentarzu na Oksywiu.

Ekspozycja skupia się na temacie represji komunistycznych wymierzonych w przedwojenną kadrę oficerską Marynarki Wojennej oraz w podoficerów i szeregowych, którzy do wojska trafili w na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Przedstawia sylwetki głównych oskarżonych w stalinowskim procesie komandorów z lata 1952 r. Więcej informacji o wystawie dostępnych jest na naszej stronie internetowej.

 

Plansza tytułowa wystawy

do góry