Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Inauguracja cyklu „Akademia Niepodległości” – Działdowo, 11 grudnia 2017

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie, z udziałem prezesa IPN Jarosława Szarka, zainaugurowany został cykl wykładów „Akademia Niepodległości” w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

„Akademia Niepodległości” to obliczony na cztery lata (do połowy 1921) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia.

Podczas inauguracji w Działdowie wysłuchano wykładu prezesa IPN dr Jarosława Szarka „Polski wiek XIX – wiek powstań”. Dr hab. Krzysztof Kania (UMK) wygłosił wykład zatytułowany „Polska na nowej mapie Europy. Polityka zagraniczna Józefa Piłsudskiego 1918–1935”.

Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych.

Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, będziemy sięgać do wątków lokalnych. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Każdorazowo pojawi się konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązania do Ojczyzny.

Patroni medialni: TVP 3 Olsztyn, Radio Olsztyn.

do góry