Nawigacja

Aktualności

Prelekcja Bartosza Januszewskiego „Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej” – Gdańsk, 15 listopada 2017

Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku zapraszają na wykład Bartosza Januszewskiego.

  • Zamek Królewski – stan sprzed września 1939 roku i z 1945 roku. Pocztówka wydana w 1971 roku. (ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN, fot. L. Sempoliński)

W przestrzeni publicznej od pewnego czasu obecne jest pytanie: jak wyglądałaby Polska, gdyby nie została tak strasznie poszkodowana przez dwóch najeźdźców pomiędzy 1939 a 1945 rokiem? Można się zastanawiać ilu miałaby obywateli, jak rozwinęłaby się jej gospodarka, jak mocną pozycję w Europie mogłaby osiągnąć. 

Warto się zastanowić się także jak wyglądałaby polska kultura, gdyby nie zniszczenia, grabieże i hekatomba jej twórców spowodowane przez wojnę i zbrodnie obu okupantów. Jakie powstałyby wiersze, których nie napisali poeci, jakie książki polskich autorów mogłyby stać się bestsellerami, jak wspaniałe filmy mogli nakręcić polscy reżyserzy, ilu mielibyśmy wybitnych naukowców, muzyków, malarzy, nauczycieli, historyków, muzealników i przedstawicieli innych dziedzin kultury, którzy nie mieli szansy ujawnić i rozwinąć swoich talentów, przedwcześnie opuszczając ten świat jako ofiary wojny i masowego ludobójstwa? 

Na te pytania nie ma oczywiście odpowiedzi. Można jednak poznać wielkość strat zadanych polskiej kulturze przez najeźdźców, a dzięki ich analizie zrozumieć także potencjał kulturalny II Rzeczypospolitej, któremu odebrano szansę wydania owoców. Tego właśnie dotyczył będzie wykład Bartosza Januszewskiego, który przedstawi straty polskiej kultury w latach II wojny światowej. 

Bartosz Januszewski – historyk, nauczyciel dyplomowany, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Autor kilku ekspozycji historycznych, m.in. „Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej”. Swoje zainteresowania kieruje w stronę problematyki XX-wiecznych zbrodni wojennych i ludobójstwa.


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. Władysława Bartoszewskiego 1)
15 listopada 2017 r. (środa), godz. 17.00

Wstęp wolny.

do góry