Nawigacja

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Oddziale IPN w Gdańsku i Delegaturze w Bydgoszczy

W całej Polsce rozpoczęły się przygotowania do Święta Niepodległości. W przeddzień 99. rocznicy odbyły się uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku-Wrzeszczu. Ich organizatorem był samorząd Gdańska i Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. W imieniu Prezydenta Miasta okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent Piotr Kowalczuk. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców u stóp pomnika. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor Oddziału w Gdańsku, prof. Mirosław Golon.

W Toruniu tradycyjnie w Święto Niepodległości główne uroczystości odbywają się 11 listopada pod pomnikiem Marszałka. Pomnik jest położony przy placu Rapackiego. Tradycyjnie odwiedzane są także groby uczestników walk o niepodległość na toruńskim Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Grudziądzkiej. Znajdują się tam kwatery poległych w latach 1918–1921. Trzecim ważnym miejscem uroczystości jest pomnik gen. Hallera. Pomnik wielkiego Bohatera Pomorza usytuowany jest przy Placu św. Katarzyny. Na tym samym placu stoi toruński Kościół Garnizonowy. Tu uroczystą mszą świętą rozpoczynają się najważniejsze patriotyczne uroczystości. W przeddzień głównych uroczystości kwiaty w imieniu Delegatury IPN w Bydgoszczy złożył również prof. Mirosław Golon.

11 listopada o godzinie 10.00 rozpocznie się Parada Niepodległości w Gdańsku (przy ul. Podwale Staromiejskie), a w południe uroczysta Msza święta za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej. Zachęcamy do udziału w uroczystościach 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości.

  • Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon składa kwiaty przy pomniku Marszałka w Gdańsku
  • Toruń

  • Kwiaty dla Marszałka
do góry